5.Milas Zeytin Hasat Şenliği Başlıyor…

Zeytin Hasat Şenliği başlıyor…
02 Kasım 23:14 2018

 

Yaklaşık 12milyon zeytin ağacına ev sahipliği yapan ve yöreye özgü memecik cinsi zeytinlerden elde edilen kaliteli zeytinyağlarıyla adından sıkça söz ettiren Milas, bu yıl 3-4 Kasım tarihlerinde Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 5.’sini gerçekleştirecek.
Geçtiğimiz günler, Milas’a bağlı Kazıklı Mahallesi’nde bir bahçede bulunan asırlık anıt zeytin ağacı, 5. Zeytin Hasat Şenliği hazırlıkları kapsamında düzenlenen etkinlikle hasat edilmişti.
ŞENLİK KORTEJ YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLAYACAK
5. Milas Zeytin Hasat Şenliği, 3 Kasım Cumartesi günü saat 10.00’da Baltalıkapı’dan başlaması ve Atapark’ta sona ermesi planlanan kortej yürüyüşüyle start alacak.
Saat 10.45’de MİFAD’ın halk oyunları gösterisiyle renklenecek olan 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği, saat 11.00’de protokol konuşmaları ile devam edecek.
Milas zeytinine, zeytinyağına ve sektöre dair önemli açıklamaların yer alacağı protokol konuşmalarının ardından protokol ve halk tarafından Atapark’taki stantlar gezilecek. 5. Zeytin Hasat Şenliği’nin en renkli etkinliklerinden olan hasat ise saat 12.30’da Menteşe Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Toplanan zeytinler ardından 13.00-14.00 saatleri arasında Milas-Selimiye karayolundaki Zavendik Zeytinyağı Fabrikası’nda sıkılacak ve elde edilen yağ tadılacak.
Aynı gün saat 15.00-16.00’da Milas Atatürk Kültür Merkezi’nde (AMFİ Tiyatro) Dr. Ender Saraç’ın katılımıyla söyleşi ve workshop gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin ardından burada kadın çiftçiler tarafından defile sunulacak. Saat 17.00’de Atapark’ta müzik dinletisi ve Grup Pusula Konseri yapılacak.
ŞENLİĞİN İKİNCİ GÜNÜ DE DOLU DOLU GEÇECEK
Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin ikinci günü olan 4 Kasım Pazar günü saat 09.00’da etkinlikler, tarihi Çöllüoğlu Hanı’nda düzenlenecek olan fotoğraf ve el sanatları sergisi açılışı ile başlayacak. Ardından saat 11.00’de liselerarası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilecek. 13.30’da Atapark’ta “Zeytin ve Zeytinyağı Turizmi” isimli panel gerçekleştirilecek. Panelin ardından ise Atapark’ta, 14.10’da Kaliteli Zeytinyağı Tanıma Programı gerçekleştirilecek.
Saatler 15.00’i gösterdiğinde ise Atapark’ta Sınır Tanımayan Şefler Derneği üyeleri yemekler üzerine uluslararası workshop etkinliği düzenleyecek.
Geçtiğimiz yıllarda mahalleler arası düzenlenen yemek yarışması bu yıl ilçeler arası düzenlenecek ve 16.00’da Atapark’ta gerçekleştirilecek. Saat 17.30’da ise yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilecek. Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Milas Zeytin Hasat Şenliği, saat 18:30’da Yörük Türkmen Derneği tarafından gerçekleştirilecek olan halk oyunları gösterisi ve ardından saat 19.00’da Atapark’taki pop şarkıcısı Derya Uluğ konseriyle tamamlanacak.
Milas’ta bu yıl ise ilk kez, 5. Milas Zeytin Hasat Şenliği etkinlikleri kapsamında Atapark’ta Kitap Fuarı açıldı. Fuar, şenliğin son gününe kadar Atapark’ta kitapseverlere kapılarını açık tutacak.



Emoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar