Avlanan balıklar mutfağa kadar takip edilecek

Avlanan balıklar mutfağa kadar takip edilecek
21 Haziran 20:13 2016

“Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi” ile uydu üzerinden anlık takip yapılarak kaçak avlanmanın önüne geçilirken, balığın tezgahtan tüketiciye kadar geçirdiği süreç de kayıt altına alınacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hayata geçirilen “Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS)” ile uydu üzerinden anlık takip yapılarak kaçak avlanmanın önüne geçilirken, sistemin geliştirilmesiyle balığın tezgahtan tüketiciye kadar geçirdiği süreç de kayıt altına alınacak.

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hicabi Çağan, AA muhabirine, BAGİS projesinin bu yıl uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda 12 metre ve üzeri balıkçı teknelerine gemi izleme sistemi monte edilmesine başladıklarını aktaran Çağan, “Bu sistem avcılığı kontrol altına almak, avcılıkta kullanılan balıkçı gemilerinin denizdeki tüm seyirlerini kontrol etmek ve avlanılan ürünleri kayıt altına alacak.” dedi.

“Bu sistem balıkçılık için bir milat diyebiliriz”

Çağan, Samsun’da 5 balıkçı barınağında yapılan incelemeler kapsamında BAGİS kurulacak 121 gemi tespit edildiğine değinerek, şöyle konuştu:

“Barınaklardaki tekne sahipleriyle irtibat kurup sistemi takmaya başladık. Sistemin maliyetini tamamen bakanlığımız karşılıyor. 2018 yılına kadar sistemin iletişim ücretlerini bakanlığımız karşılayacak. Su ürünlerinin en büyük sıkıntılarından biri kayıtsızlık veya gemilerin denizlerdeki seyrinin izlenememesi. Bu sistemle gemi limandan çıkıp geri dönünceye kadar denizdeki konumu, hızı, yönü, avlanmış olduğu ürün ve avlanma teknikleri kayıt altına alınacak. Ayrıca geri dönüş raporlama da yapacak bir sistem. Bakanlığımız bu konuyu gerçekten önemsiyor. Bu sistemi balıkçılık için bir milat diyebiliriz. Bu sistemle kayıt dışılığı önleyeceğiz.”

Balıkçı gemilerine cihaz kurulumunun 24 Haziran’da tamamlanacağının altını çizen Çağan, sistemin ise yeni avlanma sezonunda devreye gireceğini sözlerine ekledi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar