Boynuzlu kavunu biliyor musunuz?

Boynuzlu kavunu biliyor musunuz?
13 Eylül 22:25 2017

Boynuzlu kavun meyvesi ağacı yılda bir kere meyve veriyor ve sağlık açısından oldukça faydalı olduğu söyleniyor.

Boynuzlu kavun meyvesinin tadı, salatalık, muz ve limon gibi meyvelere benziyor. İşte boynuzlu kavun meyvesinin sağlığımıza olan faydaları…

Yılda bir kere meyve veren, asma türü olan ve Afrika salatalığı da bilinen boynuzlu kavunun birden çok faydası bulunuyor.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde ise Alanya kavunu olarak isimlendiriliyor. Boynuzlu kavunun tadı, ilk başta muz gibi gelse de çekirdeklerinin tadı salatalığı andırıyor.

Boynuzlu kavunun faydalarını şu şekilde sırlayabiliriz;

1 adet boynuzlu kavun meyvesi içerisinde; 25 kcal enerji, 1 gr protein, %6 oranında A vitamini, %40 oranında C vitamini bulundurur. Dolayısıyla günde bir adet tüketmek bile, günlük vitamin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Sulu, etli meyvenin içinde tohumları bulunur ve meyvesi çiğ ya da meyve suyu şeklinde tüketilebilir. İçerisinde yer alan yüksek miktardaki A vitamini sayesinde cildin yaşlanmasına müsaade etmez.

Cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aynı zamanda saçların parlak uzamasına ve canlı olmasına yardımcı olmaktadır.

Diş eti çekilmesine ve kemik sağlığına oldukça iyi geldiği söylenmektedir.

İçerisinde yer alan zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde idrar yolu rahatsızlıklarına, vücutta oluşan herhangi bir enfeksiyona karşı vücut direncini arttırmaktadır.

İçerisinde yer alan C vitamini miktarı sayesinde bağışıklık sistemini tüketildiği taktirde, her zaman dinç tutmaya yardımcı olur.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar