Chef Ramazan Ceylan ‘’İFTAR SOFRALARINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ’’

Chef Ramazan Ceylan ‘’İFTAR SOFRALARINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ’’
02 Haziran 16:23 2016

‘’İFTAR SOFRALARINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ’’

Ramazan ayının gelişiyle birlikte oruç tutanların günlük beslenme şekli birdenbire değişir. Genelde 3 öğünden ibaret olan günlük beslenme 2 öğüne düşerken özellikle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı ve börek tüketimi artar. Buna karşılık meyve, sebze ve beyaz et tüketimi azalır.

Oysa ki ister 3 öğün, isterseniz 2 öğün yiyin; günlük almanız gereken karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral oranları hep aynı olmalıdır.

Ramazan'a bir hafta kalmışken iftar sofraları için önerilerim olacak.

Yemek sırasında ve sonrasında mutlaka bol su içilmelidir. İftarın bir çorba ile açılmasını ve 15 dakika geçtikten sonra ana yemeğe geçilmesini öneririm. Kan şekerini hızla yükselten beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinleri tercih etmek daha doğrudur. Yapılan en büyük hatalardan biri; çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketimidir. İftar sofralarında her besin grubundan dengeli yemekleri içeren bir menü olmalı. Yemekten hemen sonra çay, kahve içmek hiç doğru değil; bu alışkanlığınızı bırakın. Bu tür yiyecekler demirin emilimini azaltır. Bu yüzden yemekten en az 2 saat sonra içilmesi uygundur.

 

İftar Menüsü Nasıl Olmalı ?

Malum yaz aylarında sahur ile iftar arasında çok uzun saatler oruç tutulacak olması sağlıklı iftar menüleri oluşturmak için en önemli nedenimizdir. 15-16 saat oruç tuttuktan sonra ailecek güzel bir iftar sofrasının vazgeçilmezlerinden çorbayı menümüzden eksik etmeyelim. Çorbadan sonra iştah açıcı bir salatanın yanına haftada en az iki sefer balık tüketmeliyiz. Sağlık açısından Omega 3 kaynağı olan, sindirimi çabuk, hazırlaması kolay ve kolesterol dostu balık Ramazan sofralarında da tüketilmelidir. Tabi ki de dikkat etmemiz gereken noktalar var bunların başında da hazırlama yöntemi gelmektedir. Balık çok çeşitli yöntemlerle hazırlanmaktadır. Ancak Ramazan'da özellikle tavsiye ettiğim fırında ve buharda pişirme yöntemidir. Örnek verecek olursak fırında domates soslu taze baharatlarla lezzetlendirilmiş mezgit ve buharda sebzelerle tatlandırılmış sütlü levrek başlıcalarıdır. İftar sofralarının en tatlı kısmını ise sütlü ve mevsim meyveleri ile hazırlanmış tatlılar oluşturmalıdır. Doğal şeker içeren, lif ve posa kaynağı meyveler Ramazan'da tatlı ihtiyacımızı, düşen kan şekerimizi sağlıklı bir şekilde karşılamamızı sağlayacaktır.

 

Sahur İçin Öneriler…

Ramazan boyunca dikkat etmeniz gereken öğünlerin başında sahur geliyor. Birçok kişi uykusunun en tatlı yerinde kalkmak istemediği için sahur yapmadan Gün boyunca oruç tutmaya çalışıyor. Ya da geceden bir şeyler yiyip öyle yatıyor. Oysa uzmanlar sahurun oruç tutanlar için en önemli öğün olduğunu belirtiyor. Sahurda hazmı kolay besinleri tercih edilmesi öneriliyor. Sağlık ve lezzet dolu iftar ve sahur sofraları oluşturmak dileğiyle, hayırlı ramazanlar dilerim.

 

Balığa Fısıldayan Adam R.C

 

İçanapafed Yönetim Kurulu Üyesi

Anpader Dernek Başkan Yrd.

Chef Ramazan Ceylan

 Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar