Çölyak hastalarına ücretsiz gıda!

Çölyak hastalarına ücretsiz gıda!
07 Haziran 18:12 2016

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, çölyak hastaları için çok önemli bir hizmeti faaliyete geçireceklerini söyledi. İhtiyaç sahibi çölyak hastaları için glütensiz diyet paketi hazırlattıklarını anlatan Çelik, bu paketlerin çölyak hastalarına ücretsiz dağıtılacağını belirtti.

Çelik, çölyak hastalığının ince bağırsağın glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji hassasiyeti olduğunu ve glüten adlı proteinin buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunduğunu söyledi.

Dünyada çok sayıda tanısı konulmamış çölyak hastası olduğunu belirten Çelik, “Ülkemizde her yüz kişiden birinde çölyak hastalığı var. Ancak hastaların birçoğu tespit edilememiş. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun yaptığı araştırmalarda Kayseri’de tanısı konulmuş 657 çölyak hastası vardır ve bu hastaların tek tedavisi ömür boyu olacak olan glütensiz diyettir. Özellikle ihtiyaç sahibi ailelerin bulmakta ve almakta sıkıntı sahibi veya yakınları hastalık raporlarıyla birlikte belediyemizin Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na müracaat etmeleri halinde kendilerine diyet kolisi ücretsiz olarak verilecektir.” dedi.

Başkan Çelik, ihtiyaç sahibi olmayan çölyak hastalarının da belirli bir ücret karşılığında bu gıdaları temin edebileceğini sözlerine ekledi.Emoji İle Değerlendir

2 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar