Gürkan Şef te Çalışmaya Giden 6 Türk Aşçı, Suudi Arabistan da Mahsur Kaldı

Gürkan Şef\'te Çalışmaya Giden 6 Türk Aşçı, Suudi Arabistan\'da Mahsur Kaldı
26 Ekim 10:54 2018

Birbuçuk yıl önce Suudi Arabistan'a ‘etin jönü’ olarak bilinen Gürkan Şef'in Mekke Şubesi'ne çalışmaya gittiklerini sanan 6 Türk aşçı bu ülkede mahsur kaldı. 

6 ay çalıştırıldıktan sonra sözleşmelerini gördüklerini belirten Türk aşçılar, Gürkan Şef’e değil, Cihan adında başka bir şirkete bağlı olduklarını öğrendiler.

 

Maaşlarını da alamayan işçiler “Suudi Arabistan'dan ülkemize dönmemiz için aracı firma 30 bin lira istiyor. Onların izni olmadan dönemiyoruz. Paramızı da alamıyoruz ve korkuyoruz. Hem rehin kaldık, hem kandırıldık.” sözleri ile duruma isyan ediyorlar... 

 

24 Şubat 2017 tarihinde ‘Gürkan Şef’ lakaplı Gürkan Topçu’nun Etiler şubesindeki restoranında 5 arkadaşı ile birlikte işe başladıklarını ve Mekke şubesinde çalışmak için eğitim aldıklarını belirten Maaruf Türkoğlu, Sözcü’ye yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“Buralarda sahipsiz kaldık. Gürkan Şef bize Mekke şubesi için eğitim verdi. Arapça ve İngilizce hazırlanmış sözleşmeleri ne olduğunu bilmeden zorla imzaladık. Türkçe’ye çevrilmesini istedik ‘Zaman yok konsolosluk bekliyor’ dediler. 18 Nisan 2017’de Mekke’de Gürkan Şef’e ait restoranda çalışmaya başladık. Aylarca sözleşmeleri görmek için çaba gösterdik göstermediler. 6 ay sonra gördüğümüz sözleşmelerde öğrendik ki ne bir hak talep edebiliyoruz ne de Gürkan Şef’e bağlı çalışıyoruz. Gürkan Şef sadece açılışı yapmış ve bütün haklarını Araplara devretmiş.”

“ZOR DURUMDAYIZ”

Gürkan Şef'le konuştuklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını söyleyen Türkoğlu; “Gürkan Şef'e durumu anlattık o da bize ‘Benim Mekke şubesiyle bir ilgim yok. Ben sadece açılışa geldim şube Arap’ların. Başınızın çaresine bakın.' dedi. Bizim kefil olarak bağlı olduğumuz şirket bize izin vermediği sürece burdan ülkemize dönemiyoruz. Kandırıldık. Çalıştığımız şirkette psikolojik baskılar uygulandı. Paramızı zaten alamıyoruz nasıl orada çalışalım? Bizi evden çıkarttırmakla ve kaçak duruma düşürmekle tehdit ediyorlar. Suudi Arabistan'da kefalet sistemi var. Size kefil olan kişi izin vermeden ülkeden gidemiyorsunuz. Cihan isimli firma yetkilileri bize izin vermiyor. Kişi başı 30 bin TL istiyorlar. Konsoloslukla görüştük. Hala haber bekliyoruz. Zor durumdayız.” dedi.

 

Maarif Türkoğlu kendisi ile birlikte; Ertan Dilek, Fatih Karakaya, İsmet Sözer, Mehmet Çağala ve Ahmet Enderbatur isimli Türk işçilerin Mekke’de mahsur kaldığını söyledi. 

GÜRKAN ŞEF'TEN SUPERHABER'E YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Gürkan Topçu yaptığı yazılı bir açıklama ile Mekke'de 6 Türk aşçının mahsur kalmasına yol açan restoranla ilgisinin bulunmadığını belirtti. 

 

Topçu açıklamasında şunları kaydetti:

"Bugün bazı basın organlarında çıkan haber üzerine açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. 

Mekke'deki restaurantın sahibi ben değilim, olayda adı geçen Mekke restaurantı, franchise'dir, sahipleri Mekkeli'dir, benim bu dükkanda hiçbir hissem yoktur, ortaklığım yoktur. 

Olayda adı geçen işçileri Mekke'ye ben götürmedim, işe ben almadım, o sözleşmeleri onlara ben imzalatmadım. Mekkelilerle kendileri doğrudan anlaşıp orada işe başladılar. 

Konunun benim şahsım ve benim kendi işyerimle hukuksal/çalışan/işveren ilişki ve bağı olmamasına rağmen ve olayla benim ilgim olmamasına rağmen bu arkadaşların şahsıma yönelik asılsız beyanlarını kabul etmek mümkün değildir.

Sonuç olarak işçi arkadaşlarımızın bahsettiği konuyla alakalı olarak sadece bilgi almak ve kısa sürede sonuçlanmasını beklemek durumundayım. Bu arada yazılı, görsel basında, sosyal medyada asılsız ve/veya maksatlı, saptırma haber yapanlarla ilgili de Avukatım aracılığı ile hukuki haklarımı koruduğumu belirtmek istiyorum. "

İşte Gürkan Topçu'nun yazılı açıklaması...Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

1 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar