Homo Sapiens’in ne yediği ortaya çıktı

Homo Sapiens’in ne yediği ortaya çıktı
13 Haziran 21:01 2017

Fas’ta yapılan arkeolojik kazı sonucu ortaya çıkan fosil bulguları homo sapienslerin bundan 300.000 yıl önce neler yediğini ortaya çıkardı.

Fas'ta bulunan Jebel Irhoud arkeolojik alanından çıkan yeni fosil bulguları, türümüzün köklerini 100.000 yıl geriye çekmekten fazlasını yapıyor.

Ayrıca, 300.000 yıl önce en eski bilinen Homo sapiens atalarımızın menüsünde neler olduğunu da ortaya koyuyor.

Archeology News’te yer alan habere göre, Jebel Irhoud’daki hayvan fosillerini analiz eden Kaliforniya Üniversitesi’nde paleoantropolog olan Teresa Steele, diyette öküz başlı Güney Afrika antilopu, zebra ve diğer av hayvanları dışında, belki mevsimlik devekuşu yumurtaları ile bolca ceylan eti olduğunu söylüyor.

Gıda kaynaklarının ve çevre değişiminin insan evrimini ve göçü nasıl etkilediğini araştıran Steele, alanda bulunan yüzlerce fosil kemik ve deniz kabuğunu inceleyerek, bunlardan 472 tanesinin türünü belirledi ve insanların yiyecek olarak kullandığını gösteren kesik ve kırıkları tespit etti.

Hayvan kemiklerinin birçoğu gazellere aitti. Diğer kalıntılar arasında antiloplar, zebralar, bufalolar, kirpiler, yabani tavşanlar, kaplumbağalar, tatlı su yumuşakçaları, yılanlar ve devekuşu yumurtaları vardı.

İnsanlar tarafından yiyecek olarak kullanılan hayvan kemikleri arasında küçük av hayvanları çok az bulunuyordu. Steele, “İnsanlar gerçekten avlanmaktan hoşlanıyormuş gibi görünüyor.” diyor.

Hayvanlara ait uzun kemiklerdeki kırılma izleri, bunların ilik yemek için kırılarak açıldığını gösteriyor.


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar