Jamie Trevor Oliver Kimdir?

Jamie Trevor Oliver Kimdir?
08 Ekim 14:05 2016

Jamie Trevor Oliver 27 mayıs 1975’te Essex / İngiltere’de dünyaya geldi. Jamie anne ve babasının halen işlettiği The Cricketers isimli pub & restoranın bulunduğu Cambridge’de büyüdü. 8 yaşına geldiğinde anne ve babasının işlettiği bu restoranda çalışmaya başladı. 11 yaşında ise Jamie artık mutfaktaki diğer personel gibi sebze ve meyveleri kesebiliyordu. 1989 yılında 14 yaşında iken müzisyen Leigh Haggerwood ile beraber Scarlet Division isimli bir müzik grubu kurdu.

Mutfak kariyeri

Jamie 16 yaşına geldiğinde Westminster Catering yüksek okulunda öğrenimine başladı. Daha sonra Fransa’da çalışarak Londra’ya dönene kadar öğrenebildiği kadar mutfak tekniği öğrenmeye çalıştı. Döndüğünde ise Antonio Carluccio’nun İngiltere’de bulunan en iyi İtalyan restoranlarından biri olan The Neal Street restoranında ( Şu an hizmette değildir) Head Pastry Chef ( Hamur işlerinden sorumlu şef pozisyonu) olarak çalışmaya başladı.

The Neal Street’ten sonra 3,5 yıl Londra’nın en ünlü cafelerinden biri olan River Cafe’de çalıştı. Jamie’nin deyişiyle “ En yeni ve lezzetli yemekleri yapmanın, zamanı ve eforu iyi kullanmaktan geçtiğini burada öğrendim.”

Televizyon yıldızı

River Cafe’de çalıştığı dönem ayrıca televizyona giriş yaptığı dönemdi. River Cafe’de çekilen televizyon programından sonra 5 yapımcı Jamie ile temasa geçerek kendi televizyon programını yapması için teklifte bulundu. Gelen teklifleri değerlendiren Jamie, Optomen Television ile anlaşarak The Naked Chef ( Çıplak şef ) adlı televizyon programına başladı. 1998 – 1999 yılları arasında Amerika’da da yayımlanan program 2 sezon boyunca devam etti.

Jamie daha sonra Jamie’s Kitchen ( Jamie’nin mutfağı ) isimli televizyon programını sundu. Channel 4 tarafından yayımlanan programda Jamie 1000 başvuru arasından seçilen 15 işsiz gence öğretmenlik yapıyordu. Jamie bu gençlere profesyonel şef olmaları için eğitim veriyor, ticari amaç gütmeyen ilk restoranında onlara yer veriyordu. Bu restoran halen, hem Jamie’nin öğrencilerinin eğitim alanı hem de ticari olarak hizmet vermektedir.

Bu programdan sonra Jamie, hayırsever bir proje olarak gösterilen “Jamie’s School Dinners” ( Jamie’nin okul yemekleri ) başka bir tv programını yapmaya başladı. Bu programda Greenwich’teki Kidbrooke okulunun mutfağını işletiyordu. Bu sayede okula gelen çocukların kötü beslenme alışkanlıklarından kurtararak nasıl beslenmesi gerektiği okul beslenme sisteminin iyileştirilmesi ana teması işleniyordu. Nitekim yapılan program sonucunda İngiliz Hükümeti okul beslenme sisteminin geliştirilmesi için 3 yılda 280 milyon sterlin ( Yaklaşık 900 milyon TL) değerinde bir bütçe ayırdı.

Jamie 2002 yılında Oliver’s Twist adlı bir programda, Londra’da yemek için yapılacak en iyi alış verişi yaptıktan sonra eve gelerek arkadaşları için yemek hazırlıyordu. 2005 yılında ise bir seyahat programına imza atarak, karavanla İtalya’yı gezip yeni lezzetler keşfetti.

 

Üretken bir yazar

Jamie Oliver yemek tariflerini sunduğu kitaplarından ayrı olarak, Satuday Times dergisinde köşe yazarı, Marie Claire dergisinde editör, ve GQ dergisinde yemek editörü olarak yazarlık hayatına devam ediyor.

 

İyi bir İngiliz vatandaşı

1999 yılında Jamie’nin 15 öğrencisi dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair tarafından İtalya Başbakanına yemek hazırlamaları için davet edildi. 2003 yılının haziranında Britanya kraliçenin doğum gününde gösterdiği misafirperverlik ve hizmetlerden dolayı İmparatorluğunun şeref üyesi ünvanı ile ödüllendirildi.

Aile babası

Jamie 24 haziran 2004’te çocukluk aşkı Juliette Norton ile evlendi. Mart 2002’de Poppy Honey, nisan 2003’te Daisy Boo isimli iki kız çocuğu dünyaya geldi.Emoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

5 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

5 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar