Kayseri Pastırması ve Kayseri Sucuğunda coğrafi işaret dönemi

Kayseri Pastırması ve Kayseri Sucuğunda coğrafi işaret dönemi
16 Temmuz 01:17 2017

Şarküteri ürünlerinde önde gelen markalardan Başyazıcı Grubu, Kayseri Ticaret Odası’nın coğrafi işaret tescil yetkisiyle yürüttüğü ‘Kayseri Pastırması-Kayseri Sucuğu-Kayseri Mantısı’ coğrafi işaret sistemine dahil oldu.

Başyazıcı Grubu’nun amiral markası Başyazıcı Et Ürünleri, gıda tesislerine yaptığı yatırımın meyvelerini ‘coğrafi işaret’ kullanım hakkını elde ederek toplamaya başladı.

Coğrafi işaret kullanım hakkı

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ile Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu arasında imzalanan sözleşme ile Başyazıcı markalı şarküteri ürünleri, ‘Coğrafi İşaret’ kullanım hakkına sahip oldu.

Sözleşme imza töreninde konuşan Başyazıcıoğlu, yöresel ürün ile coğrafi işaretli ürün farkının net olarak anlaşılması gerektiğini söyledi. Başyazıcıoğlu, şunları kaydetti:

“Yöresel ürünler, aynı zamanda üretildiği bölgenin ekonomik olduğu kadar kültürel kodlarını da etkileyen ürünlerdir. Bu ürünlerin üzerinde kendi yörelerinin isminin kullanılması, benzerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu düşüncesi yaratabilir ve tüketiciye belli bir güven de telkin edebilir.

Fakat coğrafi işaretli ürün dediğimiz zaman; belirli bir bölgede üretilen bir ürünün; sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler ve geleneksel üretim bilgisi taşıdığını anlıyoruz. Yani geleneksel üretim bilgisinin bir ürün gibi paketlendiği ve alınıp satıldığı ürünlerden bahsediyoruz. Coğrafi işaret, kalitesi ve geleneksel üretim bilgisi ile coğrafi kaynağı arasında kurulan bağı simgelemektedir. Coğrafi işaret hakkı sonrasında Kayserimizin sucuğunun, tüm dünyada aynı lezzette olacağının garantisi verilmiş oluyor. Yıllardan beri şarküteri ürünlerindeki kalitemiz böylelikle tescillenmiş de oldu. Bugünden sonra herkes bilecek ki; Kayseri sucuğu ve Kayseri pastırmasını Başyazıcı üretir.”

Aldıkları bu ödülle Başyazıcı Grubu olarak hedef büyüttüklerini de belirten Mahmut Başyazıcıoğlu, Türkiye’nin ulusal markası olma hedefiyle yola çıktıklarını kaydederek, yeniledikleri güçlü yönetim ve üretim kadrolarıyla ve İslami usullere uygun üretim yapılan modern tesisleriyle kısa bir süre içinde tüm Türkiye’ye hizmet vermek istediklerini vurguladı.

Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Kayseri Mantısı

Kayseri Ticaret Odası’nın Coğrafi İşaret Tescil sahibi olarak yürüttüğü, belirli kriterleri sağlayan tüm üreticilerin tescil belgesi almak için başvurabildiği Coğrafi İşaretler de Kayseri bölgesi için Kayseri Pastırması-Kayseri Sucuğu-Kayseri Mantısı ürünleri bulunuyor.

Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediye temsilcilerinden oluşan Denetim Kurulu, sözleşme imzalayan firmaları tek tek denetleyerek, tuttukları raporlar ve ürünlerden aldıkları numuneleri gıda laboratuvarında titizlikle inceleniyor. Tüm bu detaylı ve titiz çalışmanın sonucunda denetim kurulu firmanın uygunluğunu onaylayarak firmanın ürünlerinde KQ kodu kullanımına izin veriyor.

Başyazıcı Grubu

Kayseri’nin öncü markalarından biri olan Başyazıcı Grubu, 1953 yılından bu yana başta gıda olmak üzere, besicilik, gayrimenkul, tekstil, inşaat, turizm, enerji ve perakende gibi pek çok farklı sektörde faaliyet yürütüyor. Küresel standartlarda ürün ve hizmet sunan grup, Kayseri’de sağladığı katma değeri tüm Anadolu’da ve bu yıl itibariyle İstanbul’da da sunacak. Başyazıcı Grubu; Mabco, Başyazıcı Et Ürünleri, Bamen, BYZ Outlet, Mix Kayseri, Almer Hotel, Ommer Hotel, Maba Store ve Byz Solar markalarıyla öne çıkıyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar