Kış Ortasında Bile Lezzetinden Vazgeçemediğimiz Dondurmanın Az Bilinen 8 Faydası

Kış Ortasında Bile Lezzetinden Vazgeçemediğimiz Dondurmanın Az Bilinen 8 Faydası
30 Kasım 20:47 2018

Yaz-kış vazgeçilmezimiz olmayı başaran nadir tatlardan biri dondurma. Çocukluğumuzun ve hayatımızın her döneminin unutulmaz tadı. Ancak sanılanın aksine kışın da dondurmayı sıklıkla tüketiyoruz. Bazen tatlılarımızın üzerinde alıyor yerini, bazen de keyifli kış akşamlarının favori lezzeti oluveriyor. Dondurmayı neli severseniz sevin, ne zaman yerseniz yiyin, birçok faydası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İşte, soğuk aylarda bile gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz dondurmanın 8 faydası…

1. Kalsiyum açısından oldukça zengindir

 

Yüzlerce farklı tatta bulunabilen dondurma, kemikleri güçlendiren ve vücudumuz için oldukça önemli olan kalsiyum açısından zengin bir gıda. Hatta sütte bulunan kalsiyumdan daha fazlasını barındırıyor. Üç top dondurmanın bir bardak kalsiyumla eşdeğer olduğunu düşünürsek, her gün süt içmeyenlerin dondurma yiyerek kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabildiğini söylemek yanlış olmaz.

2. Çok daha enerjik olmanızı sağlar

 

Dondurma aynı zamanda inanılmaz bir enerji kaynağı. Vücudumuzun enerji üretmek için ihtiyacı olan karbonhidrat, protein ve yağlar açısından zengin olan dondurma, aynı miktarda sütle karşılaştırıldığında sütten iki kat daha fazla enerji veriyor. Bu da dondurmayı hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecekler listesinin ilk sıralarına yerleştiriyor.

3. Kilo vermenize yardımcı olur

 

İnanması zor olsa da dondurma kilo vermek isteyenlerin en büyük yardımcılarından biri. Yapılan araştırmalar, günde en az bir porsiyon dondurma tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha az kilo aldığını ortaya koyuyor. Porsiyonlarını abartmadan yiyeceğiniz dondurmalar, soğuk oldukları için vücut ısınızın yükselmesini sağlıyor. Vücut, sisteme giren soğuk besini ısıtmaya çalışırken, kalori ve yağ kaybı gerçekleşiyor.

4. Kanser riskini azaltır

 

Dondurmanın içinde bulunan kalsiyum kemikleri güçlendirirken, kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Kolon kanseri riski olan kişilerin dondurma tüketmesinin oldukça faydalı olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

5. Vitamin deposudur

 

Dondurma; A, D, K, B-6, B-12 ve E vitaminleri açısından fazlasıyla cömert. Bu vitaminler göz sağlığından bağışıklık sistemine pek çok farklı yönden fayda sağlıyor. Böylesine leziz bir gıdayı tüketerek bu kadar vitamini alabilmek ise adeta mucize gibi! Yarım porsiyon dondurmanın, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yüzde 10’unu karşılayabildiği biliniyor.

 

6. Mutluluk kaynağıdır

 

Dondurmanın mutluluk verdiğini kendimiz de gözlemleyebiliriz ancak bilimsel bir açıklaması da var elbette. Dondurma, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun artışa geçmesine neden oluyor. Ayrıca vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasal olan dopaminin salgılanmasına da yardımcı olduğu biliniyor.

7. Kısırlığı önler

 

Harvard tarafından yayınlanan The Human Reproduction dergisinin yaptığı araştırmalar sonucu tam yağlı süt ya da dondurma tüketen kadınların çocuk sahibi olma şansları çok daha yüksek. Yine araştırmalar sonucu kısırlık ihtimalinin yüzde 38 azaldığı biliniyor. Bu araştırmalar dondurmayla ilgili çok önemli bir bilgiyi de gün yüzüne çıkarmış oluyor.

8. Romatizmayı önler

 

İçinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum sayesinde kemiklerin daha güçlü kalmasını sağlayan dondurma, romatizmayı da büyük oranda engelliyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar