Kuşkonmazın faydaları neler?

Kuşkonmazın faydaları neler?
25 Temmuz 20:31 2016

Uzmanlar, kuşkonmazın faydaları saymakla bitmeyecek sebzelerden biri olduğuna dikkat çekerek, diyet listelerinde mutlaka yer alması gerektiğini belirtiyor. Yaşlanma karşıtı özelliğiyle ön plana çıkan kuşkonmaz, son dönemlerde adından sıkça söz ettiriyor. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, glisemik indeksinin düşük, posa içeriğinin yüksek olması dolayısıyla, kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmazın, diyabet hastaları için oldukça yararlı bir bitki olduğunu kaydetti.

Genellikle sulak, kumlu ve killi topraklarda yetişen kuşkonmaz, eski çağlardan beri oldukça sevilen bir besin kaynağı. Bugün en çok Fransa, İtalya, Çin ve ABD’de yetiştirilen kuşkonmazın üretimi Türkiye’de de gün geçtikçe artıyor.

 

Kuşkonmaz A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, yağ ve çeşitli mineralleri de içeren zengin bir ürün olmasının yanı sıra vücutta detoks etkisi yaratıyor. Kolay yetiştirilmesi ve yıllarca verim elde edilmesi ile oldukça tercih edilen bu bitki, doğadan gelen mucizeler arasında yer alıyor.

 

Folik asit, fosfor ve potasyum içeren kuşkonmaz, lif açısından da oldukça zengin bir sebze. Kuşkonmazın en yaygın çeşidi yeşil olmasına karşın daha nadir bulunan beyaz ve mor olanları da yenilebiliyor.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, “Yeşil kuşkonmaz öncelikli olarak antioksidan ve folik asit yönünden zengin ve ayrıca iyi bir C Vitamini ve K vitamini kaynağıdır” diyerek, 5 çubuk kuşkonmazın 25 kalori enerji içerdiğini kaydetti.  Özger, “Kuşkonmaz,  çok besleyici olmasının yanı sıra çok da hafiftir, kilo verme diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilir” diye konuştu.

 

Özger’e göre, glisemik indeksinin düşük, posa içeriğinin yüksek olmasından dolayı kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmaz, diyabet hastaları için oldukça yararlı. Tüm bu faydalı özelliklerinden dolayı, şeker hastalarının kuşkonmazı düzenli olarak tüketmesi gerektiğinin altını çizen Özger, “İyi bir antioksidan kaynağıdır. Kanser, katarakt ve diğer göz sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

 

İşte kuşkonmazın faydaları:

1 – Vücutta detoks görevi görüyor.

2 –Yaşlanma karşıtı özelliği bulunuyor.

3 – Afrodizyak etkisi gösteriyor.

4 – Kansere karşı koruyor.

5 – Ağrıyı ve iltihabı azaltıyor.

6 – Kemik erimesi ve kireçlenmeye karşı etkili.

7 – Kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

8- İdrar söktürücü ve kum döktürücü özelliği bulunuyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

1 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar