Sağlığınız için lifli beslenin

Sağlığınız için lifli beslenin
15 Temmuz 13:54 2017

Lif yönünden zengin gıdalarla beslenmek kilo alımını azaltır ve kabızlığı önler. Şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruma sağlar…

Hangi besinlerde bulunur?

Lifler, bitkisel yiyeceklerin (sebze, meyve, tahıllar ve fasulyegiller) sindirilemeyen ve emilmeyen bölümleridir. Lifin miktarıyla çeşitliliği çok önemlidir. Yeterli derecede lif içeren bitkisel besinlerin, karbonhidrat oranı yüksek olsa bile kalorisi azdır ve yeterli derecede besin değeri içerir. Yeşil sebzeler ise kalorisi çok düşük, lif oranı fazla, ne kadar yenirse yensin şişmanlatmayan besinlerdir. Bu tür besinlerde vitamin, mineral, fitokimyasallar ve temel yağ asitleri de fazladır. Bol lifli, doğal, rafine edilmemiş yiyecekler hem kilo verdirir hem de kan yağları ve tansiyonu düşürür.

 

 

 İşlenmiş gıdalarda yok

Sebze ve meyveler soyulmadan, çiğ olarak yenilirse lif ve besin değeri artar. Lif bitkisel ürünlerde vardır, hayvansal ürünlerde yoktur. Lif kalori içermeyen, sindirimi güç, emilmeyen bölümlerdir. Sindirim sisteminde hacim yaratır ve bağırsak hareketlerini artırır. Fabrikalarda imal edilen liften yoksun besinler obeziteye yol açar.

 

 

 Ne kadar tüketilmeli?

Günlük yiyeceklerdeki lif oranı artırılmalıdır. Çağlar öncesinde insanlar günde 100 gram kadar lif tüketirlerken, günümüzde diyetteki ortalama lif oranı 15 gram kadardır. Lif eksikliği vücutta sistemik inflamasyona yol açar. Sağlıklı bir diyette 30-50 gram lif olmalıdır. Besin yönünden zengin, kalorisi az, lifi bol yiyecekler ömrü uzatır. Sıvı kaloriler lifsizdir, iştahı azaltmazlar. Lifin miktarı ve çeşitliliği kansere karşı koruyucudur. Bağırsak bakterileri bu lifleri sayısız anti-kanser özelliğe sahip önemli kısa zincirli yağ asitlerine ve enzimlere dönüştürür.

 

 

 Vücudu toksinlerden arındırıyor

Çözünür lifler, dışkıya hacim kazandırır, çözünemeyen lifler ise müshil etkisi yapar. Lifli beslenme depolanmış yağ yakımına neden olarak zayıflamaya yol açar. Gıdaların işlenmesi ve pişirilmesi içlerindeki lif miktarını azaltır. Sebzeler pişirildiğinde çözünmeyen lifler erir, buğday işlendiğinde ise lifleri ortadan kalkar. Tam taneli tahıllar öğütülmüş tahıllara göre çok fazla lif içerir. Lifler ayrıca kolesterolü bağlarEmoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar