SİZCE DOGRU MU? Aşçının maaşı dudak uçuklatıyor

Aşçının maaşı dudak uçuklatıyor
12 Şubat 16:21 2018

Türkiye'de başarı hikâyesine imza atan turizm sektörü, son yıllarda gastronomisiyle de öne çıkmaya başladı. 2000'li yıllarda Türkiye'de büyük bir hızla gelişen gastronomi sektörü, kurumsal restoran ve turizm işletmelerinin mutfaklarında, artık alaylı şeflerin yanı sıra okullu şefler de yer alıyor. Mutfaklarda eğitim seviyesinin yükselmesi, ücretleri de üniversite mezunu 'beyaz yakalılar' düzeyine çekiyor.

Geleceğin şef adayları, ortalama 5 pozisyon yükselince, aylık 30 bin liraya varan ücretlere ulaşıyor. Betül Alakent imzalı haberde, American Hospitality Academy ve International Hotel Management Schools'un (AHA-İHMS) akreditasyonu ile uluslararası standartlarda, profesyonel eğitimler gerçekleştiren Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) CEO'su Emel Arslan Güryıldız, mezunlarına eğitim aldıkları yıldan başlayarak, sektörün önde gelen işletmelerinde staj ve kariyer fırsatı sağladıklarını belirtti.

Yurt dışı tecrübesi avantaj

Mezunlarına, sadece mutfağa yönelik bilgi ve beceriler kazandırmakla yetinmediklerini, uluslararası standartlarda bir şef ve işletmeci vizyonuna sahip olmaları için de çalıştıklarını anlatan Güryıldız, uluslararası kariyer olanağı elde eden mezunların ise, yurtdışında çalışmaya devam ettiklerinde sektörde çok daha avantajlı bir konuma geldiklerini ifade etti.

Stajyere 2 bin 500 Dolar

Güryıldız, "Başarılı mezunlarımız ABD'nin dünyaca ünlü otel ve restoranlarında 2 bin ila 2 bin 500 dolardan başlayan maaşlarla staj fırsatı sağlıyoruz. Böylece uluslararası bir adım atmış oluyorlar. Yurtdışında pozisyonlarını geliştirerek çalışmayı sürdüren mezunlarımız da var" dedi.

Mezunların eğitime başladıkları tarihten itibaren, en geç bir yıl içinde iş bulduğunu aktaran Güryıldız, şeflerin yeteneği ve çalışma performansına göre maaşını 30 bin liraya kadar çıkarabildiğini belirtti. "Tam donanımlı mutfak eğitimlerimizle, üniversitelerin gastronomi bölümleriyle işbirliği konusunda da fırsat yaratıyoruz" diyen Güryıldız, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile birlikte proje yürüttüklerini aktardı.

Online yiyecek içecek işletmeciliği eğitimi

Güryıldız, şöyle konuştu: "Üniversitenin gastronomi bölümü öğrencileri mutfak eğitimlerini uzun süredir USLA'da alıyor. Şimdi bu işbirliği kapsamını daha da genişletiyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) ile birlikte çok yakında yiyecek içecek işletmeciliği eğitimimizi online hale getireceğiz. Böylece, Türkiye'nin her yerindeki girişimci ve yeni işletme sahipleri, bulundukları yerden USLA-BAUSEM Online yiyecek içecek işletmeciliği eğitimine katılabilecekler."

Maaşlar 30 bin lirayı buluyor

Comis chef

1.800-2.200 TL

Demi chef

2.000-3.000 TL

Executive chef

7.500-30.000 TL

Stajla başlıyor, şefe çıkıyor

Mutfaklarında, uluslararası pozisyon basamaklarını uygulayan, Türkiye'de markalaşmış otel ve yiyecek işletmelerinde, kariyer yolculuğu stajla başlıyor. En üst basamakta ise, Executive Chef pozisyonu yer alıyor. Marka mutfaklarda maaşlar 30 bin liraya kadar çıkıyor.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

1 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

2 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar