Süleyman ENGİN-GLUTENSİZ ŞEF OLMAK HAYAT KURTARICI BİR DENEYİMDİR.

GLUTENSİZ ŞEF OLMAK HAYAT KURTARICI BİR DENEYİMDİR.
08 Ekim 14:41 2016

GLUTENSİZ ŞEF OLMAK HAYAT KURTARICI BİR DENEYİMDİR.

Glutensiz mutfağa dair yazdığım yazıların içeriğinde bulunan mesajlar yerine ulaşmış olmalı ki, tanıdığım pek çok işletme çölyaklılar için olumlu adımlar atmaya başladı.

Şüphesiz ki böyle bir farkındalığın bu şekilde dalga dalga yayılmasında sadece yazdıklarımın etkisi yok. Son zamanlarda benimle beraber hareket ederek onlarca aktiviteye imza atan girişimcileride unutmamak lazım.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde dalga dalga glutensiz kafelerin açıldığını görüyoruz. Bununla birlikte çölyaklılar için pek çok aktivitenin gerçekleştirildiğini de gururla izliyoruz.

Çalışmalarımı yakından takip edip, glutensiz menü oluşturmak suretiyle bana ulaşan, destek isteyen yatırımcıların bu anlamda ki çabalarını glutensiz beslenenler adına memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiriyorum.

Bugün şöyle bir baktığımızda dükkânının önüne engelliler için giriş rampası yaptıran bilinçli işletmecilerin yanı sıra, çölyaklılar için menü seçenekleri geliştiren işletmecilerde alıp başını gidiyor. 

Tabi bunlar güzel gelişmeler olmakla beraber, aynı zamanda operasyonel anlamda işletmeciler açısından bir kaç eksikliğin de ön plana çıktığını görmekteyiz.

Her ne kadar tüm bu gelişmeler güzel gibi görünse de birde madalyonun öbür yüzüne bakalım.

Türkiye’de yüz binlerce kayıtlı çölyaklı veya glutensiz beslenme diyeti ile yaşamak zorunda olan insan bulunmaktadır. Kayıt dışı olanlarla beraber bu sayı milyonları aşıyor. Yani ülke genelinde sayıları milyonları bulan pek çok insan, her gün ne yiyeceklerine dair ciddi problem yaşamaktadırlar.

Bu öyle bir sıkıntı ki; glutensiz üretime dair doğru dürüst her hangi bir arge çalışması bulunmadığından ve çoğu üreticide bilinçsiz bir şekilde üretim yaptığından, bunca insanın yedikleri çapraz bulaşmaya maruz kalabiliyor. Ve neticede bünyeleri ile ilgili büyük sıkıntılar yaşamaya başlıyorlar.

Bugün baktığımızda glutensiz ekmek, simit, poğaça, kurabiye, pasta v.b unlu mamul pişirdiğini söyleyen pek çok fırında çapraz bulaşmanın had safhada olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

 

Bir kere glutensiz üretimle ilgili bilinçlenmemiz gereken konuları göz ardı etmemeliyiz. Üretime başlamadan önce ciddi bir fizibilite yapmamız gerektiğini de unutmayalım.

Çölyaklılar için üretim yapmak adına uygulayacağımız metotların doğru olması her şeyden önce hayati bir konudur.

Örneğin üretimde kullanılan tüm ekipmanın steril ve kontrol altında tutulması gerektiğinin bilincinde olmak zorundasınız. Aksi takdirde hiç de iyi sonuçlarla karşılaşmaya bilirsiniz.

Glutensiz reçetelerin üretildiği mutfaklarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bu ürünlerin ayrı bir alanda pişirilmesi, işlenmesi ve ayrı bir biçimde ambalajlanmasının gerektiğini kesinlikle unutmayın.

Bir şef olarak bu bilince sahip olmanız, glutensiz beslenenler için son derece önemli bir husustur. Glutensiz şef olmak, hayat kurtarıcı nitelikte bir deneyim olduğunu unutmayın.

Bu bilince sahip olmak, bir çölyaklının yeme-içme kültürüne dair beklentilerinin gerçekleştirilmesine bir nebzede olsa katkı sağlamış olacaksınız. Sosyal kültürün bir parçası olan yiyecek-içecek mekânları kapılarını çölyaklılar için açık tutmalıdır.

Araştırdığım kadarıyla Türkiye genelinde tamamıyla glutensiz üretim yapan pek çok kafe bulunmaktadır. Birçoğunu yerinde inceleme fırsatı buldum.

Anlamlı çalışmalara imza atanların yanı sıra, bu işi yüzüne gözüne bulaştıran bilinçsiz bir kitlenin de var olduğunu gördüm.

Kafelerin çoğalması güzel bir gelişme, ancak matematiği doğru uygulanmamış glutensiz bir kafenin her hangi bir anlam ifade etmediği gibi, glutensiz beslenenler için büyük bir risk olduğunu da sakın unutmayın.

 

                                                                                                                Süleyman Engin

                                                                                                            chefsuleyman@gmail.com

 

 Emoji İle Değerlendir

2 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

12 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

7 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar