Tavsiye Edilen,Yabancı on yemek kitabım

Tavsiye Edilen Yabancı on yemek kitabım
28 Şubat 21:03 2016

Brihton ve Londra’da satış yapan büyük kitaplıklardaki yemek katlarını ve dünyanın her yerinden yemek yayınlarını nasıl kıskanarak görmüştüm. O yıllarda benim de kitaplarımın onların arasında yer alacağını düşünemezdim bile… Türkiye’ye bir yığın kitapla döndüğümü hatırlıyorum. Sonrasında da dostlarımın gönderdikleri kitaplarla zenginliğim fazlalaştı.

Seçtiğim kitapların isimlerini sırasıyla İngilizcesinden veriyorum… Sonra onları hangi nedenle seçtiğimi açıklayacağım.

 

1. Mediterranean Seafood Alan Davidson

2. The New Book of Middle Eastren Food-Claudia Roden

3. Le Guide Culinaire-Auguste Escoffier

4. The New Penguin Cookery Book-Jill Norman

5. Encyclopedia Food&Cookery- Margaret Fulton

6. Larusse Gastronomique-Prosper Montaigne

7. English Food- Jane Grigson

8. Hamlyin All Colour Cookbook-Mary Beny

9. Labanese Cousine-Anissa Heleou

10. Indonesian Food and Cookery-Sri Owen

Listede yer alan Margaret Fulton ve Mary Beny’nin kitapları okuldaki derslerde çok yardımcı olmuştu. Escoffier ve Montaigne’nin kitapları yemek dünyasının alfabesi kabul edilen kitaplar… Anissa Heleou ve Sri Owen ülkelerinin yemeklerini mükemmel veren çalışmalar… Jane Grigson günümüz İngiliz mutfağını çok iyi anlatan bir yazar. English Food, Türkiye’ye her gelenin bana hediye olarak getirdiği elimde iki-üç tanesi bulunan bir çalışma.

Jill Norman’ın editör olarak kendi hazırladığı kitaplarının da her biri mükemmel özellik taşır. Baharat kitabı da kusursuzdur. Roden, Norman ve Davidson için bütün eserleri demek isterdim.

 

Davidson’un The Penguin Companion to Food kitabı her an elimdedir. Bir numaraya yerleştirdiğim Mediterranean Sea Food ise Akdeniz balıklarını, Türkiye dâhil, Akdeniz ülkelerindeki isimleriyle vermesi açısından da yazarın en beğendiğim eseridir. 1990’lı yıllarda Erdemli’de balıkçıların getirdiği tanımadığım birçok Akdeniz balığını bu eserle tanıdım. Balıkçılarla onun verdiği isimler birebir örtüşüyordu.

Claudia Roden’i sizlere yazılarımda çok anlatmışımdır. Sıcak, samimi, içten anlatımıyla bütün eserleri birer başyapıttır. Yukarıdaki eserinde Türkiye ile ilgili geniş bir bölüm de yer almaktadır. Kahve kitabı da çok sevdiğim eseridir.

İngilizceye çevrilmemiş bir eser de istiyorlardı. Osman Güldemir’in Oğlak’tan çıkan Kitabüt Tabbahin’ini verdim.

Sevgili okuyucularım, en güzel dostluk kitaplarla olandır, desem kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. İstatistiklere göre, biz ne kadar fazla okumayan bir toplum olsak da… Gelecek haftalarda ülkemizden bir on kitap seçelim diyorum. Bakalım hangi kitaplar çıkacak.

nevin halıcı

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

4 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar