Türk gıda ihracatçılarının Japonya çıkarması!

Türk gıda ihracatçılarının Japonya çıkarması!
10 Mart 14:24 2018

Türk gıda ürünleri Japonların gözdesi olmaya devam ediyor. Japonya’ya ihracatlarını artırmak isteyen gıda ihracatçıları, 6-9 Mart 2018 tarihlerinde Chiba kentinde düzenlenen Foodex Japan 2018 – 43. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na 48 firma ile büyük ilgi gösterdi.

Gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalatla karşılayan ve yıllık gıda ithalatı 80 milyar dolara ulaşan Japonya’ya Türkiye’nin gıda ürünleri ihracatının artması amacıyla Uzakdoğu’nun en büyük gıda fuarı Foodex Japan 2018, 43. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’na milli katılım organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri yaptı.

Foodex Japan Fuarı’na bu yıl, 83 ülkeden yaklaşık 3.400 firma katılırken, Türkiye fuarda 720 metrekarelik stant ile yer aldı. Türkiye’den EİB milli katılımı ile 42, bireysel olarak 6 firma olmak üzere toplam 48 firma iştirak etti. Dört gün boyunca süren fuarı 76 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

Türk şef, Japonları lezzet yolculuğuna çıkardı

Foodex Fuarı sırasında ünlü Türk Şef M. Osman Sezener, Türk gıda ürünlerinden Japon damak tadına uygun hazırladıkları menülerle Japon konukları lezzet yolculuğuna çıkardı. Fuar süresince günde dört seans halinde ziyaretçilere ikram edilen Türk gıdaları, büyük beğeni kazandı ve övgü aldı.

Ebru sanatçısı Garip Ay da, Türkiye standında özel performanslar sergiledi. Ay, gıda ürünlerinden örnekleri de suyun üzerine resmederek ilgi çekti.

“Türk gıda ürünlerine ilgi artıyor”

Türk gıda ihracatçıları açısından başarılı ve verimli bir fuarı geride bıraktıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, iki ülke arasındaki dostluğa bağlı olarak Japonya’da Türklere ve Türk ürünlerine ilginin her geçen gün artmasından mutlu olduklarını kaydetti.

Tarakçıoğlu, “2016 yılında Japonya’ya 350 milyon dolar olan genel ihracatımız 2017 yılında 400 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatı ise 2017 yılında 154 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

“Japonlar kaliteli gıda istiyor”

Japonya’nın, 130 milyon nüfuslu, besinsel değeri yüksek, kaliteli gıda ürünleri tüketim alışkanlığına sahip dost bir ülke olduğunun altını çizen Tarakçıoğlu, şöyle devam etti:

“Japonya, Türk gıda sektörü için hedef pazarlardan bir tanesi. Foodex Japan Fuarı, Türk gıda ihracatçılarının hedefine ulaşmasında çok önemli. Üstelik organik ürün potansiyelimiz ve Japon halkının alım gücü dikkate alındığında Japonya önemli bir pazar. Ege İhracatçı Birlikleri’nin Japonya gıda ihracatı 2017 yılında 52 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ürünleri ihracatının yüzde 34’ünü Egeli ihracatçılar gerçekleştirdi” bilgisini verdi.

Türk Büyükelçiliğinde resepsiyon 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türk gıda ürünlerini Japonya ve Güney Kore’de tanıtılmasına yönelik Turquality projesi kapsamında Foodex Japan 2018 Fuarı ile eş zamanlı olarak, Japon kamu temsilcileri, ithalatçı firmalar, basın mensupları, blogerlar ve fuar katılımcısı firma yetkililerinin, katılımıyla, 6 Mart Salı akşamı Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği rezidansında bir de resepsiyon düzenlendi.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı resepsiyonda, Türk gıda ürünlerinden yapılan yemekler ikram edildi, ülkemize özgü gıda ürünleri tanıtıldı, ebru sanatçısı Garip Ay özel bir performans sergiledi ve katılımcılara Türkiye’ye özgü hediyeler verildi.

Japonya’da kaliteli gıdaların tercih edildiğine vurgu yapan Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, daha fazla konuda sinerji yaratarak ortaklıklar kurmak, böylece pastayı büyüterek ihracatımızın bu bölgeye artmasını sağlamak amacında olduklarını söyledi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Moiz Hemsi, Japonya’nın doğal ürünlere ilgisine dikkat çekerek, Japonya’nın makarna ithalatının yüzde 20’sini Türkiye’den gerçekleştirdiğini, ayrıca glisemik endeksi düşük olan bulgur için Japon pazarında büyük potansiyeli olduğunu bildirdi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep ise kuru meyve sektörü açısından en önemli pazarlardan birisi olan Japonya’da yapılan sıkı denetimler nedeniyle, ihracatçıların hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er de, Japonya’da Türk zeytinyağının henüz çok tanınmamakla birlikte, 2016 yılında 731 ton olan ihracatın 2017 yılında 1.158 tona ulaştığını kaydetti.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar