Urla da bağbozumu zamanı!

Urla’da bağbozumu zamanı!
16 Ağustos 00:46 2017

İzmir’in şirin ilçesi Urla’da her yıl Ağustos ayında düzenlenen geleneksel Urla Bağbozumu Şenlikleri, 17 Ağustos’a kadar devam edecek.

Bölgedeki bağcılık kültürüyle birlikte geçmişi 2 bin 600 yıl önceye dayanan Urla Bağbozumu Şenlikleri törenlerle başladı.

Uluslararası nitelik kazanan şenliğin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda İzmirli katıldı.

“Daha yolun başındayız”

Renkli görüntülere sahne olan şenlik kortej yürüyüşünün ardından açılış töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerelde kalkınma başlığı altında ilk projeyi Yarımada’da başlattıklarını vurguladı. Kocaoğlu, “Tarım ve turizmde verdiğimiz desteklerin semeresini yavaş yavaş görmeye başladık. Ama daha işin başındayız. Yarımada’ya daha çok yatak kapasitesi gelecek. Burada iyi tarım uygulamasıyla insanlara ürünler sunulacak. Eğer siz toprağı, havayı, suyu temizlerseniz buraya dinlenmek için de, eğlenmek için de, şifa bulmak için de turist gelir. Önümüzde çok uzun bir yol var. O yolu da hep birlikte aşacağız” diye konuştu.


 

İzmir coğrafyasında 3-4 ayla sınırlı kalan turizm sezonunu bütün yıla yaymayı hedeflediklerini bildiren Aziz Kocaoğlu, bunu da sağlık turizmi ile gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.

Hedeflerini “İzmir insanının gelirinin artması ve mutlu olması” sözleriyle özetleyen Başkan Kocaoğlu , “İzmir’in turizmini, tarımını, sanayisini kalkındıracağız, bunu da kültür ve sanatı unutmadan yapacağız. İzmir ayağa kalktı, gelişiyor daha da gelişecek” dedi.

Binlerce yıllık gelenek

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise Hititler’den bu yana süren bağbozumu geleneğinin hayat bulduğu Urla bağlarının Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer bulduğunun altını çizdi. Uyar, “Urla’nın dillere destan üzümü gibi, bal tadında inciri, enginarı, susuz kavunu ve kınalı bamyası meşhurdur. Yerel yönetim olarak hedefimiz sürdürülebilir kırsal kalkınma için, çiftçinin kazancının bol olmasıdır. Tarımsal üretimde sürdürebilirliğin sağlanması, toprakların korunması, satılmamasıdır” diye konuştu.


 

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile Urla’daki çiftçiler arasında iletişimi kurmak için belediye bünyesinde tarım birimi kurduklarını da ifade eden Sibel Uyar, Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı küçükbaş hayvan desteklerinden yararlanan köylülerin şimdi birer sürü sahibi olduğunu söyledi. Urla Belediye Başkanı, köylüye ait hiçbir yeri satmadıklarını, Bademler’deki tüm zeytinliklerin kullanım hakkını Bademler Kooperatifi’ne vermek için protokol imzaladıklarını da belirterek, “Köylü mağdur olmasın, yerinde satış yapsın diye satış pazarları kuruyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle toprağını analiz ettirmeyen çiftçi kalmadı. Çiftçimiz toprağını artık çok iyi tanıyor. Artık Bağ Yolu rotamız var. İnsanların hayatlarına iyilikle dokunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz dünyayı güzellik kurtaracak” ifadelerini kullandı.

“Üzüme balın düştüğü gün”

Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç da, “Bugün bizim alın terimizin, emeğimizin karşılığını aldığımız, Allah’ın bize lütfettiği, zeytin tanesine yağın girdiği, üzüme balın düştüğü gün” diyerek Bağbozumu Şenliği’nin anlamını vurguladı. Kılız, üreticiye yönelik destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’a da teşekkür etti.

Uluslararası Geleneksel Urla Bağbozumu Şenlikleri, 17 Ağustos’a kadar devam edecek.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar