Yemeklerden sonra meyve yemek zararlı mı?

Yemeklerden sonra meyve yemek zararlı mı?
13 Haziran 21:02 2017

Dr. Fevzi Özgönül, iftardan hemen sonra meyve yenmemesi konusunda uyardı.

Ramazan ayında iftar ile sahur arasındaki zamanın oldukça kısa olduğunu dile getiren Dr. Fevzi Özgönül, iftardan hemen sonra meyve yenmemesi konusunda uyardı.

Sindirim sistemi çamaşır makinasına benzer

Dr. Fevzi Özgönül,  “neredeyse iftar sofrasından kalkıp sahura geçiyoruz. Sindirim sistemimizin çalışma prensibi tam otomatik çamaşır makinemize benzer. Çamaşır makinemizin iyi çalışabilmesi için belirli bir kapasitesi vardır ve onu geçmemek gerekir. Midemizin de yaklaşık 2 litrelik bir kapasitesi vardır ve ancak bu kadarlık bir gıdayı rahat sindirebilir" dedi.

Besleyici değeri en fazla olan yiyecekten başlayın

Yiyecekleri seçerken sofrada bulunan besleyici değeri en fazla olan yiyeceklerden başlamalısınız, böylece tam doyduğunuzda vücudunuz için gerekli olan tüm gıdaları almış ve çok daha uzun süre tok hissetmiş olursunuz.

Yemek yerken sizi çok daha hızlı tok hissettirecek, ekmek, hamur işi ve makarna, pilav gibi gıdaları daha az, besleyici değer yüksek olan pişmiş yemekleri daha fazla yerseniz, uzun süre tok hissedersiniz.

Yemekten sonra meyve zararlı

En sık yaptığımız yanlışın, yemekten 1-2 saat sonra yediğimiz meyve olduğunu söyleyen Dr.Fevzi Özgönül, “oruç tutarken yiyeceğimiz tüm yiyeceklerimizi ve meyvemizi dahil iftar sofrasında yemeliyiz ve sonrasında sahura kadar artık sıvı içecek dışında bir şey yememeliyiz” dedi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar