16 Ekim Dünya Gıda Günü teması: Göç, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma

16 Ekim Dünya Gıda Günü teması: “Göç, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma”
16 Ekim 22:28 2017

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 16 Ekim Dünya Gıda Günü için bu yılın temasını “Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirledi.

Her yıl 16 Ekim tarihinde dünyada 150’den fazla ülkede etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü, aynı zamanda 1945’te kurulan BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) de doğum günü…

Açlık konusunda farkındalık yaratmak

Kamuoyunun bilinçlendirilmesi, gıda kayıp ve israflarının azaltılması ve gıda güvenliğinin sağlanması açısından farkındalık sağlamak hedefiyle her yıl düzenlenen Dünya Gıda Günü etkinlikleri, açlık problemi yaşayan insanlar hakkında farkındalık yaratıp faaliyete geçilmesini sağlıyor, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasını mümkün kılıyor.

Dünya Gıda Günü etkinliği

FAO tarafından bu yılki teması “Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın” olarak belirlenen Dünya Gıda Günü dolayısıyla 16 Ekim Pazartesi günü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, FAO ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği ortaklığında bir etkinlik düzenlenecek.

Sinevizyon gösterisi ile başlayacak etkinlikte açılış konuşmalarını Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba yapacak.

Dünya Gıda Günü Ödülleri’nin dağıtılması ile devam edecek programın öğleden sonraki bölümünde ise “Göç, Gıda Güvenliği ve Kırsal Kalkınma” başlıklı panel gerçekleştirilecek.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

BM’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden ikincisi, açlığın sonlandırılması, gıda güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilir tarımın teşvik edilmesini kapsıyor.

Bu hedef kapsamında gıda güvenliği kavramı; açlık ve yanlış beslenmenin temel nedenlerini çözmek için bütüncül bir yaklaşım ve tamamlayıcı eylemler gerektiren karmaşık bir yapıya sahip. Hedefe ulaşmak için; sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi, üretkenliğin, küçük ölçekli gıda üreticilerinin gelirlerinin ve gıda üretim sistemlerinin dayanıklılığının arttırılması ve biyolojik çeşitlilik ve genetik kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması konularını içeriyor. Bu ise göç edenler de dahil olmak üzere tüm insanları hesaba katmak ve doğrudan dahil etmek anlamına geliyor.

Göç ve FAO

Göçün sebepleri ve etkileri, FAO’nun açlıkla mücadele ve gıda güvenliği sağlama, kırsal yoksulluğu azaltma ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını teşvik etme konusundaki küresel hedefleriyle yakından ilişkili.

Zorunlu kırsal göçün ve çaresizlikten göçün temel nedenlerini bulmak; aynı zamanda düzgün, insani ve düzenli göçün faydalarını kolaylaştırmada önemli bir role sahip olan FAO, 2018 yılında Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile birlikte, göç konularında uluslararası düzeyde diyaloga yardımcı kurumlararası bir organ olan Küresel Göç Grubu’nun (GMG) eş başkanlığını yapacak.

FAO’ya göre, gıda ve tarım, insanların refahının hala merkezinde ve bu, birçok insanın özellikle kırsal alanlardan göç etmesinin nedenleriyle bağlantılı.

Dünyanın yoksul ve gıda güvensizliği yaşayan nüfusunun yüzde 75’inden fazlası kırsal alanlarda, çoğunlukla tarım ve doğal kaynak temelli geçim kaynaklarına bağlı olarak yaşıyor. Birçok kişi ve aile ise ekonomik nedenlerle yoksulluktan kurtulmak için başka uygun seçenek görmediklerinden göç ediyor.

Kırsaldaki yoksul topluluklar, özellikle de küçük ölçekli aile çiftçileri, doğal kaynakların ve emeğin verimliliğini artırmalarını sağlayacak krediye, hizmetlere, teknolojilere ve piyasalara erişmekte büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar.

Tarımdaki mevcut işlerin çoğu, düşük ve istikrarsız gelir, zayıf güvenlik ve sağlık koşulları, ücret ve fırsatlardaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sınırlı sosyal korumayla ilgili. Eğitim, mali ve yayım hizmetlerine ve işleme tesislerine sınırlı erişim nedeniyle kırsal alanlarda potansiyel sınırlı15 olabiliyor.

Tarım ve kırsal kalkınma ise çevresel bozulma ve iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan kırsal yoksulluk, gıda güvensizliği, eşitsizlik, işsizlik ve doğal kaynakların tüketimi gibi göçün temel nedenlerine cevap verebilir.

Bu kapsamda sürdürülebilir kırsal kalkınmaya, iklim değişikliği adaptasyonuna ve dayanıklı kırsal geçim kaynaklarına yatırım yapmak, mevcut göç sorununa verilen küresel cevabın önemli bir parçası.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar