2017 yılında desteklenecek 21 ürün belli oldu

2017 yılında desteklenecek 21 ürün belli oldu
23 Ağustos 11:25 2017

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım desteklerinin havza bazlı verilmesini öngören Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli’ni, 2017 yılı tarım destekleri ile birlikte uygulamaya koydu. Türkiye genelinde belirlenen 941 havzada, belirlenen 21 ürün için destekleme ödemesi yapılacak.

Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli ile bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması hedefleniyor.

941 havzada 21 ürün desteklenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu amaçla, 941 tarım havzasında desteklenecek ürünlerin listesini belirledi. Liste, Bakanlık internet sitesinde bir kez daha yayınlandı.

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arz açığı bulun​​an, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirme yapıldı.

Söz konusu ürünlerle ilgili olarak istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il ve ilçelerdeki kamu, STK ve üniversitelerin teklifleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin yer aldığı Karar Destek Sistemi sonucunda 941 havza/ilçe bazında dağılımı belirlendi.

İllere talimat gönderildi

İlk olarak 2017 sezonunda uygulamasına başlanan Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listeleri; kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Havza bazlı destekleme modeli kapsamında 2017 yılında 21 ürünün destekleneceği 941 havzadaki ürün ürün listesi içinEmoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar