AB, Kayseri mantısı, sucuğu ve pastırmasını gündemine aldı

AB, Kayseri mantısı, sucuğu ve pastırmasını gündemine aldı
09 Haziran 17:48 2017

AB Komisyonu, Kayseri Ticaret Borsası’nın geçen yıl Kayseri mantısı, pastırması ve sucuğu için yaptığı coğrafi işaret başvurusunu kabul etti. Malatya Kayısısı için üç yıllık değerlendirme sürecinin ardından tescil açıklaması bekleniyor.

Kayseri Ticaret Borsası, geçen yıl Kayseri Mantısı, Kayseri Pastırması ve Kayseri Sucuğu için coğrafi işaret tescili başvurusunu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na yapmıştı. AB Komisyonu, yapılan incelemenin ardından başvuruyu kabul etti. Karar, AB Komisyonu tarafından yayınlandı.

Malatya kayısısı için de 3 yıllık değerlendirme süreci de sorunsuz tamamlandı ve tescil haberi bekleniyor. Halen Türkiye’nin iki ürünü Antep Baklavası ile Aydın İnciri, AB’den coğrafi işaret tescili almış bulunuyor.

Malatya Kayısısı tescili ilan edilecek

AB Komisyonu tarafından Kayseri pastırması, sucuğu ve mantısı için coğrafi işaret tescili başvurusu kabul edilen Kayseri Ticaret Borsası’nı kutlayan Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, “Başvuru 3 aydır askıdaydı. Postayla yapılacak itiraz için gerekli 1 aylık süre de geçti” dedi.

Başvurusu kabul edilen Kayseri pastırması, sucuğu ve mantısıyla birlikte 10 ürünle ilgili coğrafi işaret tescil sürecinin devam ettiğini bildiren Tekelioğlu, bu ürünlerden Malatya kayısısı için tescil sürecinin tamamlandığını, bugünlerde bu ürün için coğrafi işaret tescilinin açıklanması gerektiğini söyledi. Tekelioğlu, başvurusu kabul edilen diğer ürünlerin Taşköprü sarımsağı, Bayramiç beyazı, Aydın kestanesi, İnegöl köfte, Afyon sucuğu, Afyon pastırması olduğunu kaydetti.

Ardahan Çiçek Balı coğrafi işaret tescili aldı

Ülkemizde coğrafi işaret tescili yapılmış ürünlerin sayısının Ardahan Çiçek Balı ile 205’e yükseldiğini de açıklayan YÜCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, şöyle devam etti:

“Türk Patent Enstitüsü tarafından son olarak Ardahan çiçek balı da tescil edildi. Şu anda tescilli iki balımız var, biri Siirt Pervari balı, diğeri Ardahan çiçek balı. Tescillerin birlik-kooperatiflerden yapılmış olması da çok önemli.

Sınai Mülkiyet Kanunu’nun yasalaşması coğrafi işaretler konusunda oldukça önemli bir gelişme. Bu yasa, coğrafi işaretlerle ilgili birçok yenilik getiriyor. Bunlardan biri de coğrafi işaret logolarının tescillenmiş ürünler üzerinde kullanılması. Türk Patent Enstitüsü’nde coğrafi işaretle ilgili dairenin kurulması, tescil süreleri ve maliyetlerinin azaltılması son derece olumlu gelişmeler. Bundan sonra tescilli ürünlerde çok hızlı artış olacağına inanıyorum.

Şu an başvuru yapılmış ve tescil bekleyen 322 ürün var. Türkiye’de potansiyel çok yüksek. Şu ana kadar alınmış tesciller toplam potansiyelin ancak yüzde 8’ini oluşturuyor.”Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar