Bilim insanları elektrikten gıda üretmeyi başardı!

Bilim insanları elektrikten gıda üretmeyi başardı!
03 Şubat 20:40 2018

Finlandiyalı bilim insanları, geleceğin gıdası fikrine doğru önemli bir adım attı ve elektrikten gıda üretmeyi başardı. Araştırma ekibi, geliştirdikleri yöntemin açlık ve iklim değişimi ile mücadelede önemli bir araç olarak kullanılabileceği görüşünde.

Finlandiyalı araştırmacılar, yenilenebilir enerjiyle çalışan bir sistem kullanarak, tüketilebilecek besin içeriğine sahip tek hücreli proteinler üretmeyi başardı. Tüm işlem için yalnızca elektrik, su, karbondioksit ve mikroplara ihtiyaç var.

Araştırma; Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi (LUT) ve Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi arasındaki bir işbirliği olan Food From Electricity (T. Elektrikten Gıda Üretimi) projesi çerçevesinde yürütüldü.

 

Elektrikten gıda üretimi ticarileşecek mi?

VTT’den bilim insanı Juha Pekka Pitkanen’e göre sonraki adım sistemi optimize etmek. Mevcut sistem koşullarında bir kahve bardağı büyüklüğündeki bir biyoreaktörün bir gram proteini 2 haftada üretebildiği düşünülürse optimizasyona kesinlikle ihtiyaç var.

Pitkanen; “Şu anda teknolojiyi geliştirmeye odaklanıyoruz. Reaktör konseptleri, teknoloji, verimliliği arttırmak ve süreci kontrol etmek için ayrı ayrı çalışıyoruz.” diyerek çalışma hakkında bilgi verdi.

Sistemin verimli bir şekilde çalışma aşamasına ulaşması için projenin 10 yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyduğunu söyleyen Pitkanen; “Gerekli yasal düzenleme ve işlem teknolojisi açısından, ticari kapasiteye ulaşmak için 10 yıl gibi bir zaman çerçevesinin gerçekçi olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Açlığın olmadığı bir dünya hayali

Elektriği ve yaygın bir şekilde bulunan diğer bileşenleri kullanarak üretilecek gıdanın potansiyel etkisi akıl almaz ölçüde büyük. Şu anda bunun kullanılması için 2 temel yol bulunuyor.

İlki, açlık durumundaki insanların beslenmesi ve tarımsal üretime uygun olmayan yerlere bir gıda kaynağı sunulması. İkincisiyse; küresel canlı hayvan ve hayvanları beslemek için ihtiyaç duyulan yem talebini azaltarak küresel emisyonu azaltmak, bu sayede çevreyi korumak.

Her 2 başlık da, geliştirilen teknolojinin ne kadar büyük bir potansiyel barındırdığının göstergesi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar