​​​​​​​Bitter Çikolata Gününüz Kutlu Olsun 

​​​​​​​Bitter Çikolata Gününüz Kutlu Olsun 
09 Ocak 23:12 2021


Bitter Çikolata Gününüz Kutlu Olsun 

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan çikolatanın bitter hali, sadece lezzet ve mutluluk değil sağlık da dağıtıyor. “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, 10 Ocak Bitter Çikolata Günü’nde birbirinden enfes bitter çikolatalarının yanı sıra bu eşsiz tatla ilgili merak edilenlerin yanıtlarını da veriyor. 

 

10 Ocak, tüm dünyada Bitter Çikolata Günü olarak kutlanıyor. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle misafirlerine birbirinden özel lezzetler sunan Kahve Dünyası, bu özel günde bitter çikolatanın doğuş hikayesini, bilinmeyenlerini, sağlığa faydalarını ve benzersiz bitter çikolatalarını çikolata sevenlerle paylaşıyor. 

 

Para yerine kakao

Binlerce yıl önce doğan çikolatanın hikayesinin baş kahramanları ise Mayalar ve Aztekler… Bu iki önemli medeniyet, kakao çekirdeklerini kavurup öğütüp su ile karıştırmış, mısır ve baharat ekledikleri bu karışıma da “Tanrıların Yiyeceği” ismini vermişlerdi. Aztek ve Mayalar, kakaoyu sadece içmekle kalmadılar, ticarette de para yerine kakao kullandılar. Mayalar ve Aztekler çikolatanın sıvı halinin tadını çıkarırken Avrupa ise bu vazgeçilmez lezzetin tadını 16. yüzyılda fark etti. Kristof Kolomb’un keşif gezisinde gördüğü bu lezzet İspanyollar tarafından önce Avrupa’ya, oradan da dünyaya yayıldı. İlk çikolata ise 1876 yılında İngiltere’de üretildi. Aynı dönemde İsviçreli Daniel Peter ise sütteki fazla suyu çıkarıp çikolatayla karıştırarak dünyayı sütlü çikolatayla tanıştırdı.

 

Bunları biliyor musunuz?

  • Aztek mitolojisine göre kakao ağacı, cennette yetişen “İyilik ve kötülük ağacı”nın yeryüzündeki temsilcisiydi. 
  • Çikolata kelimesi ise Aztek dilindeki “xocolatl” kelimesinden geliyor. “Xocol” kakao çekirdeklerinin gürültülü bir şekilde havanda dövülmesinden dolayı “gürültü”, “atl” ise “su” veya  “içecek” anlamına geliyor.  
  • İçinde yüksek oranda kakao bulunan, süt ve süt türevlerini içermeyen çikolatalar bitter çikolata olarak kabul ediliyor. 
  • Yüzde 70–85 kakao oranına sahip 100 gramlık bitter çikolata ortalama 11 gram lif, günlük demir ihtiyacının yüzde 67’sini, magnezyum’un yüzde 58’ini, bakır’ın yüzde 89’unu, manganezin yüzde 98'in ve ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.
  • Güçlü antioksidan etkisiyle yaşlanmayı geciktiren flavonoidlerin sebze ve meyvelerin yanında en çok bulunduğu lezzetlerin başında bitter çikolata geliyor. 
  • Bitter çikolata, beyin fonksiyonlarını desteklerken kalbi koruyor. Enerjiyi yükselttiği gibi stresi de azaltıyor.
  • Sağlığa faydalı doymamış yağ asidi içeren bitter çikolata, kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterolü ise yükseltiyor.
  • Bitter çikolatanın içerisinde bulunan teobromin, özellikle soğuk kış günlerinde pek çok kişinin muzdarip olduğu öksürüğe ve boğazdaki kaşıntıya iyi geliyor. 

 

Bu lezzetlerin tadına doyamayacaksınız

Kahve Dünyası, Ekvador, Madagaskar, Tanzanya, Venezuela, Gana - Fildişi Sahili ve Kolombiya’nın en kaliteli kakao taneleriyle hazırlanan bitter “El Yapımı Orijin Tablet Çikolata”ları lezzetiyle adeta alışkanlık yapıyor. Kahve Dünyası El Yapımı Orijin Tablet Çikolata çeşitleri yüzde 52-80 oranında kakao içeriyor. Kahve Dünyası’nın “Fit Lezzetler” kategorisinde sunduğu, çok özel bir ürün olan Kahve Dünyası Kakao Nibi ise Gana’nın en kaliteli kakao çekirdeklerinin kavrulması sonrasında kırılıp kabuklarının ayrılmasıyla elde ediliyor. Şeker içermeyen kakao nibi, gevrekliğiyle ve lezzetiyle dikkat çekiyor. Yüksek oranla lif içeren, yüksek besin değerine sahip, kakao tozundan daha fazla antioksidan içeren kakao nibi, bağışıklığı güçlendiriyor, kan şekerinin kontrolüne, kalp sağlığını iyileştirmeye, kas ve sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı oluyor. 

 

Kahve Dünyası Hakkında

Yarım asırdır kahve - kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası, günümüz itibarıyla Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 200’ü aşkın mağaza olmak üzere 600’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 15 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetinde, kendi üretimi olmayan hiçbir ürünü misafirlerine sunmayarak Türkiye’de benzeri olmayan bir kahve mağazacılığı anlayışı sergilemektedir. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır. Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar