BONFİLET KADIN ÇALIŞAN SAYISI İLE  KIRMIZI ET SEKTÖRÜNE ÖNCÜLÜK EDİYOR

BONFİLET KADIN ÇALIŞAN SAYISI İLE   KIRMIZI ET SEKTÖRÜNE ÖNCÜLÜK EDİYOR
11 Şubat 22:53 2021

BONFİLET KADIN ÇALIŞAN SAYISI İLE 

KIRMIZI ET SEKTÖRÜNE ÖNCÜLÜK EDİYOR

 

Kırmızı et sektörü, geçmişe bakıldığında kasaplık geleneği nedeniyle oldukça eril bir sektör olarak görülüyor. Nesilden nesile aktarılarak bugünlere gelen kasaplık mesleğinin yarattığı bu algı, kadınların sektörde kendilerine alan yaratmasını, sektörün gelecekteki başarısını ve sürdürülebilirliğini riske atıyor. Paketlenmiş kırmızı et sektörünün öncü şirketi Bonfilet, geleneksel olarak erkek egemen görülen bu sektörde klişelere ve ayrımcılığa meydan okuyarak kadın istihdamına destek oluyor.  

 

Beyaz yaka kadın çalışan oranı %41 olan Bonfilet, %72 müdür pozisyonunda görev alan kadın çalışanları ile, sadece mavi yaka değil orta ve üst yönetim pozisyonlarında da kadın istihdamını destekliyor. Et sektöründe kadınlara yer açmayı önemseyen Bonfilet, bu anlamda sektöre yön veren örnek bir marka olmayı hedefliyor. Geçmiş dönemlere bakıldığında kırmızı et sektörü, kasaplık geleneği nedeniyle oldukça eril bir sektör olarak biliniyor. Kırmızı et sektöründe fiziken güçlü biri olunması gerektiğine dair bir önyargı olduğu için kadınlar kendilerine sektörde yer bulamıyor veya yer bulsa da eğitim eksikliği ve rol model bulma zorluğu ile karşı karşıya geliyor. Sektörün gelecekteki başarısını ve sürdürülebilirliğini, cinsiyet temsili eksiklerini ortadan kaldırarak destekleyen paketlenmiş kırmızı et sektörünün öncü şirketi Bonfilet, sektörde kadın istihdamı yaratarak kadınların gıda alanında büyük rollere sahip olmasını hedefliyor.

 

Kadınlar Kırmızı Et Sektörü için Biçilmiş Kaftan

 

Kasap figürüne dair erkeksi algı, kadınların erkeklere göre sektörde daha az rol almasına sebep oluyor. Nesiller boyunca kadınların, mezbahalarda veya diğer destek pozisyonlarında düşük ücret karşılığında çalıştığı görülüyor. Ancak, kadınların detaylar konusunda daha fazla hassas ve müşterilere tavsiye verme konusunda daha hevesli olması, kırmızı et sektöründe daha aktif rol almalarını sağlayabilir. Kadınların erkek egemen alanlarda temsil edilmesinin önemini vurgulayan Bonfilet Pazarlama Müdürü Esen Karatekin Sarı, “Et endüstrisinde kadınlar adına iyi bir gelecek sağlanması için Bonfilet kadın çalışanları olarak sorumluluğumuz büyük. İşimizi gelecek nesillere aktarmak ve rol model olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu endüstriye artık diğer birçok meslekte olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinin hâkim olacağına inanıyorum, çünkü farklı bakış açılarının bir araya gelerek ortaya çıkardığı nitelikli projeler üretimde çeşitliliği ve yeniliği beraberinde getiriyor.’’ ifadelerinde bulundu. 

 

Günümüzde artan sayıda kadınının sektöre girmesini ve kendilerine alan yaratmasını umut verici bulan Bonfilet Pazarlama Müdürü Esen Karatekin Sarı, “Bonfilet, et endüstrisinde liderlik pozisyonlarının kadınlara uygun olmadığı algısına rağmen, %20 kadın çalışan oranı ile sektördeki en yüksek kadın çalışana sahip şirkettir. Bu oran, beyaz yaka kadın çalışanlarda %41’lere çıkarken, müdür pozisyonunda görev alan kadın çalışanlarda %72’yi bulmaktadır. Beyaz yaka ve mavi yaka olmak üzere; müdür, şef, uzman, uzman yardımcısı, proses sorumlusu, gıda mühendisliği, satın alma ve üretim pozisyonlarında istihdam edilen kadın çalışan sayımız, et endüstrisi işgücünde yeterince temsil edilemeyen kadınlar için değer arz ediyor.” dedi.

 


 

Bonfilet Hakkında:

 

1905 yılında Akkoyun ailesinin hayvancılık ve kasaplık faaliyeti ile başlayıp dört kuşak boyunca büyüyerek devam eden şirket, 1970 yılında Akkoyun Et Pazarı çatısı altında faaliyetlerini sürdürmüş ve 1987 yılında Bonfilet adını almıştır. Bonfilet, 1994 yılında Türkiye’yi ilk kez MAP teknolojisi ile paketlenmiş et ve et ürünleriyle tanıştırmış ve yine Türkiye’nin ilk dondurulmuş köfte üreticisidir. 2007 yılında Türkiye’nin AB normlarındaki ilk et üretim tesisi için adım atmış ve 2010 yılında 34-001 Belgesi’ni alarak Bonfilet Et Üretim Tesisi’ni açmıştır. Ar-Ge çalışmaları kapsamında ürün çeşitliliğini artırarak, otomasyona dayalı daha kapsamlı bir üretim modeline geçen Bonfilet, güvenilir ve sağlıklı et ürünlerini geçmişinden aldığı zengin mirası ile birleştirerek sektörde öncü marka olarak lider konuma yükselmiştir. Ürünlerin üretiminden, raflarda yerini almasına kadar geçen sürede yüksek teknoloji kullanarak en kaliteli eti sunan Bonfilet, bir asrı aşkın bilgi ve tecrübesini 2015 yılında Bonet Döner markası ile güçlendirerek varlığını sürdürmektedir. Daha fazla bilgi için: http://www.bonfilet.com.trEmoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar