Bu çiftlikte toprak, güneş ışığı ve tarım ilacı yok!

Bu çiftlikte toprak, güneş ışığı ve tarım ilacı yok!
19 Şubat 14:26 2018

Yerel olarak üretilen gıdaları insanlara sunma ve açlıkla mücadele etme hedefiyle yola çıkan AeroFarms; toprak, güneş ışığı veya tarım ilacı kullanmadan yılda 900 ton yeşil yapraklı sebze üretecek.

AeroFarms, ABD New Jersey’de kurduğu 6.400 metrekarelik fabrikasında toprak, tarım ilacı veya güneş ışığı kullanmadan yeşil yapraklı sebzeler ve otlar üretecek. Üstelik çiftlikteki su kullanımı da yok denecek kadar az. Geleneksel tarım yöntemlerindeki miktarın yalnızca %5’i kadar su kullanılıyor.

 

Nihai hedef açlık sorununu çözmek

Firma, yılda 900 tonun üzerinde yeşil yapraklı sebzeyi (lahana, fesleğen, tere vb.) yerel olarak üretip insanlara sunma hedefiyle yola çıktı. Başarılı olunursa nihai hedef tüm dünyayı ilgilendiren açlık sorununa çözüm bulabilmek.

Dünyanın en büyük ve muhtemelen en akıllı bu dikey çiftliğinde AeroFarms’ın bitkileri mevsimsiz ve zamansız bir ortamda yetişiyor. Işık, havada bulunan nem miktarı ve hava sıcaklığı hassas bir şekilde kontrol ediliyor. Firma tüm bu sistemi “patentli bir yetiştirme algoritması” olarak tanımlıyor.

 

Güneş ışığı yerine LED lambalar var!

Çiftlikteki ışıklandırma, her bitkinin ihtiyacı olan dalgaboyunda ışık üreten LED lambalar ile sağlanıyor. Yine bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri doğrudan köklerine uygulanıyor.

Reuters’a bir röportaj veren firmanın kurucularından ve Pazarlama Kurulu Başkanı Marc Oshima; AeroFarms’ın dış ortamda yapılan tarıma kıyasla çok daha iyi bir yöntemle bitki yetiştirebildiğini söyledi.

Geleneksel tarıma kıyasla %75 daha çok üretim yapabildiklerini ifade eden Oshima, “Bitkilere sağladığımız koşulları optimize etmek için her şeyi dinliyor ve gözlüyoruz. Biyolojiyi, mühendisliği ve bilimi bir araya getiren yaklaşımımız ile bu alanda tek kelimeyle öncüyüz” diye konuştu.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar