Bu ülkenin otellerinde abur cubur resmen yasak

Bu ülkenin otellerinde abur cubur resmen yasak
08 Şubat 01:58 2017

Torba'nın turizm ve bölge müdürü Father Luc Dini'nin yaptığı açıklamada batı menşeili abur cubur ürünlerin Vanuatu'nun güzel kızlarının dişlerine zarar verdiğini söylüyor. Mehmet Can Kömürcü imzalı habere göre, dini ayrıca şu an için ülkeye getirilen abur cubur ürünlerde sınırlama uygulandığını, diğer eyaletlerdeki güzel kızların batının kötü beslenme alışkanlıklarını örnek aldıkları için dişlerinin sağlıksız olduğunu ve çürüdüğünü, aynı durumun Torba eyaletindeki kızlarda görülmemesi ve batının kötü beslenme alışkanlıklarının önüne geçilmesi için harekete geçtiklerini belirtiyor.

10.000 nüfuslu Torba eyaletinin çoğunluğunu güç bela geçinen çiftçiler oluşturuyor. Balık, kabuklu deniz ürünleri, gölevez, hint yer elması, papaya ve ananas yetiştiriciliği halkın başlıca geçim kaynaklarından. Torba eyaletinde bulunan bungalovlara ve otellere misafirler için sadece yerel üretim organik gıda verilmesi talimatını veren Dini ayrıca 2 yıl içerisinde yerel olmayan her türlü gıda maddesinin eyalete girişini yasaklamayı planlıyor. Dini'nin açıklamasına göre Torba'ya ithal edilen başlıca ürünleri pirinç, meyveli şeker, balık konservesi ve bisküvi oluşturuyor.

 

Dini, erişte ve pirinci pişirmenin kolay olduğunu fakat bu gıda maddelerinin hiçbir besin değerinin olmadığını, adalarda büyüyen bu denli çeşitli gıda maddesi varken ithal gıda tüketiminin gereksiz olduğunu, Torba'nın Vanuatu'nun en izole bölgesi olduğunu ve bu sayede Torbalılar'ın sağlığının oldukça iyi olduğunu ve bu durumu sürdürmek istediklerini sözlerine ekliyor.

Vanuatu'nun en kuzeyinde bulunan Torba eyaleti Banks ve Torres Adaları'ndan oluşuyor. Vanuatu'nun en çok seyahat edilen yeri olmasa da Torba el değmemiş doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Tropikal iklimin hakim olduğu Vanuatu yıl boyu güzel ve sıcak havası ile biliniyorEmoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

1 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar