Büyük Set Resifi ne 10 Milyon Dolarlık sualtı oteli

Büyük Set Resifi’ne 10 Milyon Dolarlık sualtı oteli
02 Aralık 14:29 2019

Büyük Set Resifi, Queensland kıyısı boyunca yaklaşık 2300 kilometrelik bir alana yayılıyor. Resif çok canlı bir sualtı yaşamını ve göz kamaştırıcı mercanları barındırıyor. 

Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunan ve dünyanın en büyük mercan resifi Büyük Set Resifi’nde turistler artık gecesi yaklaşık 800 Dolara (yaklaşık 4500 TL) unutulmaz bir tatil geçirebilecek.

Otelin sualtındaki iki odası 1 Aralık’tan itibaren ziyaretçilere açılacak 

Independent Türkç2de yer alan habere göre, “Reefworld Pontoon" adlı otel, 2017’de Debbie Tropikal Fırtınası’nda zarar gören Hardy Resifi üzerindeki yüzer iskelenin değiştirilmesi sonrası yapılan yenisinin üzerine inşa edildi.

Otelin sualtındaki iki odası 1 Aralık’tan itibaren ziyaretçilere açılacak ve bu odalarda konaklayanlar yerden tavana kadar uzanan camlar sayesinde mercan resifindeki sualtı yaşamını gözlemleme imkanı bulacak. Ayrıca yapılan ışıklandırma sayesinde geceleyin de sualtını gözlemek mümkün olacak.

Otel 1000 metre kare genişliğinde ve 260 ton ağırlığında

Yüzer iskelede yapılan otel 1000 metre kare genişliğinde ve 260 ton ağırlığında. 10 Milyon Dolarlık yapım maliyetinin bir kısmı Queensland hükümetince karşılanan otelde bu iki oda dışında daha ucuza konaklanmak isteyenler için iskele üzerinde yer alan yataklar da bulunuyor.

Ancak “Journey Beyond” adlı seyahat şirketinin operasyonlar direktörü Luke Walker Australian Associated Press’e (AAP) yaptığı açıklamada otelde kalanların çevreye zarar vermeyeceğini söyledi.

Sökülen 4 bin mercan, eskiden bulundukları yere yerleştirildi 

“Dünya Mirası listesindeki bu doğal mucizeye insanların herhangi bir zarar vermeden dalmasına izin vermek bir denge işi. Mercan resifinin sürdürülebilirliği yaptığımız her işte konuşmalarımızın bir parçası”

Eski yüzer iskelenin kaldırılması sırasında geçici olarak sökülen yaklaşık 4 bin mercan da otel inşasının tamamlanması sonrası eskiden bulundukları yere yerleştirildi.

Otelin her yıl bölgeye binlerce turist daha çekmesi umuluyor. Sualtı oteli Avustralya için yeni bir kavram olsa da Maldivler, Tanzanya ve Dubai gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde bu otellerden bulunuyor.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar