Çavuşlu Ekmeği ve Görele Dondurması coğrafi işaret yolunda…

Çavuşlu Ekmeği ve Görele Dondurması coğrafi işaret yolunda…
25 Ağustos 00:12 2017

Giresun Çavuşlu Ekmeği ve Görele Dondurması için coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi’nin 3 yıllık toplam bütçesi 6,5 milyon TL. Bütçenin bu yıl kullanılacak 2 milyon liralık dilimi, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı.

 

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Dr. Muhammet Angın

“Coğrafi işaret artı değer katacak”

Çeşitli konuları içeren projenin ayaklarından birisinin de Giresun’a özgü bazı gıda ve tarımsal ürünlerinin tescili amacıyla Coğrafi İşaret alınarak, artı değer kazandırılması olduğunu belirten Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, şunları söyledi:

“Bu kapsamda Çavuşlu Ekmeği ve  Görele Dondurması için coğrafi işaret alınmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.

 

Giresun Çavuşlu Ekmeği

Geçmişi yüzyıllar öncesine, yaylacılık geleneğine dayanan Giresun Çavuşlu Ekmeği, yaylacılık yapan bölge insanının uzun süren göç yolundaki ihtiyacını karşılamak için yaptığı uzun süre bayatlamayan, katıksızda yenebilmesi özelliği ve lezzetiyle vazgeçilmez bir yiyecek olmuştur. Çavuşlu ekmeğinin özelliği taş fırınlarda ve kızılağaç odunu ateşiyle pişirilmesidir. Dış kabuğu sert ve incedir, elastiki bir yapıda değil, ağızda dağılan gevrek bir yapıdadır. Ekmeğin iç kısmı süngerimsi, pişkin ve arzu edilen büyüklüklerde gözeneklere sahiptir. Oda şartlarında hiçbir kimyasal koruyucuya gerek duymadan 7-10 gün kadar saklanabilmektedir.

Görele Dondurması

Giresun Görele Dondurması ise yaklaşık 200 yıl önce yöredeki  köylerde, bayram ve düğünlerde ikram edilmek üzere başlayan bir gelenek. Sonraları fazla talep edilmesi üzerine şehirde ticari amaçla satışa sunulmuştur.

Görele Dondurması kıvam bakımından diğer dondurmalara göre oldukça yumuşak, krema kıvamındadır. Genel olarak dondurmaların iç sıcaklığı eksi 18 ile eksi 24 derece arasında olurken, Görele Dondurmasının iç sıcaklığı eksi 8 derecedir ve bu özelliğinden dolayı en fazla 24 saat bekletilebilir. Günü birlik üretimi yapılır ve taze tüketilir. Bu dondurmanın iç sıcaklığının eksi 8 derece olmasının sağladığı bir avantaj da, bahar aylarında da bolca tüketilebilmesidir. Hiçbir kimyasal madde içermez, emülgatör ve stabilizatör yerine doğal meyan kökü kullanılır. Kendine has lezzetiyle Görele Dondurmamıza coğrafi işaret alınması, markalaşma yolundaki tanıtımına da önemli kakı sağlayacaktır.”Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar