ÇÖLYAKLIYA MEKTUP: SEVGİLİ ÇÖLYAKLI KARDEŞİM!

ÇÖLYAKLIYA MEKTUP: SEVGİLİ ÇÖLYAKLI KARDEŞİM!
31 Ağustos 10:18 2016

ÇÖLYAKLIYA MEKTUP: SEVGİLİ ÇÖLYAKLI KARDEŞİM!

‘’İlk günlerde çölyaklı olduğunu öğrendiğin o ruh halin; ailesinden uzak bir şehirde, ilk defa yalnız başına yaşamaya başlayan bir üniversite öğrencisinin yaşadığı yalnızlık gibidir.’’

Sevgili Kardeşim!

Teşhis konulmamış bir yaşantının belirsizliği ile kendini kötü hissetmeye başladığın günlerin ardından, hastane koridorlarında geçen zamanla beraber çölyaklı kimliğinin yaşam biçimiyle yüzleştiğinde, glutensiz beslenmeyle de tanışmış oluyorsun.

İşte bu aşamadan sonra doktorunuz, sizin için gerekli tavsiyelerini sırlamaya başlıyor. Bir doktorun sizlere yapacağı tavsiyeler, genellikle tıp bilimin kavramsal gerçeklerini de içinde barındırıyor. Dikkate alınmasını tavsiye ederim.

 

Doktor tavsiyesini dinledikten sonra dışarıya adım atar atmaz, beslenme şeklinizle ilgili çeşitli beklentiler kafanızda şekillenmeye başlıyor zaten.

Daha sonra hastaneden ayrılıp, diğer çölyaklı arkadaşlarınıza ulaşmaya başlarsınız. Harıl harıl internette araştırma yapar, glutensiz beslenme kavramı ile ilgili doğru bilgiye ulaşmaya çalışırsınız.

 

Ama gel gör ki sevgili kardeşim!

Toplum olarak çölyağa yabancı olduğumuzu ve glutensiz beslenme ile ilgili inanılmaz derecede bir bilgi kirliliği oluşturulduğunu fark etmeye başlıyorsun. Her ne kadar fark ettiğin bu durum,  biraz hayal kırıklığına yol açsa da yılmayıp yoluna devam ediyorsun. Dolayısıyla dışarıda yemek yerken insanların sana karşı duyarsız ve bilinçsiz olmalarına sakın aldırış etme.

 

Biraz daha çaba ve biraz daha araştırma derken kendini çölyak dernekleriyle tanışmış buluyorsun. Amacına uygun STK’ların sana çok yardımcı ve yol gösterici olduğunu, amaç dışı çalışan STK’ların ise seni çok yanılttığını bu aşamada öğrenmeye başlıyorsun.

İlk günlerde çölyaklı olduğunu öğrendiğin o ruh halin; ailesinden uzak bir şehirde, ilk defa yalnız başına yaşamaya başlayan bir üniversite öğrencisinin yaşadığı yalnızlık gibi olduğunu hissediyorsun.

 

Yada o yaşına kadar dış dünyayla pek tanışmamış bir oğulun asker ocağına giderken yüzleştiği gerçekler ve karşısına çıkan katı, prosedürlerin üzerinde bıraktığı etkinin yaşattığı acemilik gibidir hissettiklerin.

Tüm bu yaşadıkların, kendinle ilgili olan beslenme şekline yönelik bir yol haritası çizmen gerektiğinin kanaatine vardırıyor seni.

Böylece etrafından daha fazla tavsiyeler almaya başlıyorsun. Bu tavsiyeler ışığında bazen glutensiz şef olarak benimle karşılaşır, glutensiz mutfak tekniklerimi hayatına uyarlamaya çalışır yaşam kaliteni iyileştirirsin.

 

Bazen de çölyakdaşlarının paylaşımları ile mutlu olur, onlarla aynı şeyleri yapmaya çalışırısın. Çoğu zaman ise; ailenin senin için gerçekleştirdiği glutensiz sürprizlerin güzelliğinde buluyorsun kendini.

 

Kısacası sevgili kardeşim;

Glutensiz yaşamın ilk günlerinde, ilk yapman gereken şeyin çölyağı iyi bir şekilde tanıman gerektiğini sakın unutma. Bunu sadece ben değil, muhtemelen çölyakdaşlarının yanı sıra tedavi sürecinde sana yardımcı olan doktorların da ifade etmişlerdir.  Bunun için derneklerden ve doktorundan destek almaya devam edebilirisin.

 

Bu arada Glutensiz şef olarak sana tavsiye edebileceklerim de şunlardır;

Mutfakta kendin için bir şeyler pişirirken, pişirdiklerini glutenden uzak, çapraz bulaşmaya maruz bırakmadan mutfaktaki görevini tamamlaman gerektiğini unutma. Aynı şekilde çapraz bulaşmaya maruz kalan her şeyden uzak durman gerektiğini de unutma.

Kendin için kullanacağın tava, tencere, tabak, çatal, bıçak, kaşık, bardak kısacası sana yardımcı olacak her ekipman ve pişirim gereçlerin ayrı olsun. Kendini bu manada güvene almalısın. Gerisi kolay kardeşim.

Senin en çok ihtiyaç duyacağın temel hammadde undur. Glutensiz unun tarif kodlarını çözmeye başladın mı, yaşam kaliten de normale dönüyor.

Hatta daha da güzelleşiyor. Çünkü çölyaklı olmayıp da özellikle sindirim sistemini rahatlatmak isteyen insanlarda artık senin gibi glutensiz besleniyor.

Birde sevgili kardeşim, çölyak zengin hastalığıdır derler. Sen öyle şeylere inanma, artık bende inanmıyorum. Evet, eskiden zengin hastalığıydı ama artık değil. Çünkü glutensiz beslenmenin temelini dolduran hammaddeyle tanışıp, kendin için pişirip üretmeyi öğrendiğinde gider maliyetlerinin azaldığını görmeye başlayacaksın.

Son olarak kardeşim;

Aklına bir şey takılırsa bana ulaşmaktan çekinme. Google arama motorundan "Şef Süleyman Engin Çölyak" diye yazdın mı geri kalan diğer tüm tariflerimin yanı sıra yaşam kaliteni daha da güzelleştirecek püf noktalara ulaşabilirisin. O da olmadı, İnstagram (glutensizşef) ve facebook gibi sosyal medya sayfalarımdan bana ulaşabilirisin.

Türkiye'de glutensiz beslenme ve glutensiz pazarlamanın bütün kodlarını çözmüş bir Şef olarak çölyaklılara son tavsiyem şudur ki; kendiniz üretin.

Çocuklarınız için yaşayın ve yaşatın onları. Türkiye’de çölyaklının istismar ediliyor olmasına seyirci kalmayın. 

Süleyman ENGİN

chefsuleyman@gmail.comEmoji İle Değerlendir

3 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

16 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

6 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

2 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar