Döner, Avrupa da direkten döndü!

Döner, Avrupa’da direkten döndü!
13 Aralık 19:51 2017

AB Komisyonu’nun teklifine rağmen, Sosyalist ve Yeşillerin dondurulmuş dönerde fosfat kullanımının yasaklanmasına ilişkin önerisinin Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’ndaki oylamasında, kabul oyları 373’de kaldı. Böylece yeter sayı olan 376 kabul oyu bulunamadı ve dönerin Avrupa’da yasaklanmasına yol açabilecek girişim sonuçsuz kaldı.

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa’da dönerin kaderini belirleyecek düzenlemeyi karara bağladı. Genel Kurulda yapılan oylamada, fosfat katkı maddesi kullanıldığı için dondurulmuş döner etinin yasaklanmasına yol açabilecek düzenleme kabul görmedi.

Çevre Komitesi’nde büyük tartışma yaratmıştı

Dik olarak pişirilerek tüketime sunulan döner, dondurulmuş halde hazırlanarak, satış yerlerine dağıtımı yapılıyor. Dönerin dağılmaması için de fosfat kullanılıyor.

AB Komisyonu’nun dondurulmuş döner etinde fosfat kullanımına izin verilmesine yönelik teklifi, ilk olarak Avrupa Parlamentosu Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi’nde ele alındı. Görüşmelerde, Sosyalist ve Yeşiller Gruplarına üye milletvekilleri, dönerin dondurulmasında ve daha sonra büfelere verilmesinde kullanılan fosfatın yasaklanmasını istedi. Bu talep, 22’ye karşı 32 oyla kabul edildi.

Genel Kurulda yeter sayıya ulaşamadılar

Komitenin aldığı karar üzerine, dönerin Avrupa’da yasaklanacağı tartışmaları altında konu, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda oylandı.

Yapılan oylamada, 373 parlamenter, AB Komisyonu’nun dondurulmuş döner etinde fosfat kullanımına izin verilmesi önerisine rağmen yasak getirilmesi için kabul oyu kullanırken, AP üyesi 272 parlamenter fosfat kullanımına izin verilmesinden yana tavır aldı. 30 parlamenterin çekimser kaldığı oylamada, yasak kararının kabulü, gerekli 376 oya ulaşılamadığı için reddedilmiş oldu. Kabul oylarının gerekli sayının üç oy geride kalması sayesinde, dondurulmuş dönerde yasal olarak fosfat kullanılmasının önü açılmış oldu.

Fosfat kullanımı genel olarak yasak!

Fosfatın katkı maddesi olarak kullanılması AB genelinde yasak olmakla birlikte, bazı ürünlerde istisnai olarak fosfat kullanımına izin veriliyor. Fosfat kullanımına izin verilen ürünler içinde döner yer almıyor, ancak dönerde fosfatın yaygın olarak kullanıldığı biliniyor.

AB Komisyonu, gündeme getirdiği öneri ile dönerdeki fiili durumun yasal olarak netleştirilmesini amaçlamıştı.

Öte yönden AB Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) gıda ürünlerinde fosfat kullanımının sağlığı olumsuz olarak etkileyip, etkilemediği konusundaki çalışmasını 2018 yılında tamamlaması bekleniyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

1 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar