Dünya Ortalamasının Altında Et Tüketiyoruz

Dünya Ortalamasının Altında Et Tüketiyoruz
13 Mayıs 14:18 2016

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, Türkiye’deki et tüketim miktarının dünya ortalamasının altında olduğunu belirterek, “Dünya ortalaması 45 kilogram, Türkiye ortalaması ise 35 kilogram. Bu rakamlara ulaşmamız için kanatlı etinin daha fazla tüketilmesini sağlayacağız.” dedi.

Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektör açısından 2015’in birçok olumsuzlukların bir araya geldiği bir yıl olduğunu, bu olumsuzlukların yansımalarının 2016 yılının ilk 2 ayında da devam ettiğini söyledi. Koca, sektörün, piknik ve barbekü sezonunun açılmasıyla normal seyrine dönmeye başladığını dile getirdi.

Türkiye’de kanatlı eti üretiminin aynı seviyelerde seyrettiğini, geçen yıl 1 milyon 972 bin ton üretim yapıldığını anlatan Koca, “Bu yıl o rakamın altında kalacağımızı tahmin ediyoruz. İhracatta geçen yıl yüzde 17’ye yakın bir azalma vardı. Bu azalma devam ediyor. 2015 yılının ilk 4 ayında 143 bin ton olan ihracat, şu anda 102 bin tona düşmüş durumda.” diye konuştu.

Önceki yıllarla karşılaştırıldığında, ülkedeki et tüketim miktarının 1 kilogram arttığını belirten Koca, şunları kaydetti:

“Türkiye’de et tüketimi çok düşük. Dışarıdan bir şeyler ithal ederek kırmızı eti dengelemeye çalışıyoruz. Halbuki alternatifi var karşısında. Bana göre de çok değerli bir besin. Çok uygun fiyatlı bir besin. Dünya standartlarına ulaşabilmemiz için bu besini daha fazla tüketmemiz gerekiyor. Şu anda dünya ortalamasının altında et tüketen bir ülkeyiz. Dünya ortalaması 45 kilogram, Türkiye ortalaması ise 35 kilogram. Bu rakamlara ulaşmamız için kanatlı etinin daha fazla tüketilmesini sağlayacağız.”

Koca, sektörün istihdama katkısına ilişkin bilgi verirken de 2,5 milyon kişinin dolaylı ya da doğrudan bu sektörde yer aldığını söyledi.

Sektörün sorunlarının çözülebilir sorunlar olduğunu ifade eden Koca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sektöre el atması gerektiğini dile getirdi. İhracat desteklerinin artırılmasını isteyen Koca, verilecek desteklerle sektörün önünün açılacağını, bu sayede de yeni yatırımların gündeme geleceğini kaydetti.

(AA)Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar