Dünyanın en acı biberini yiyen adam hastanelik oldu!

Dünyanın en acı biberini yiyen adam hastanelik oldu!
15 Nisan 23:26 2018

Acı biber yarışmasında dünyanın en acı biberi olan Carolina Reaper’ı yedikten sonra “gök gürültüsü” benzeri çok şiddetli baş ağrıları yaşayan adam hastaneye kaldırıldı.

34 yaşındaki erkek yarışmacı, ABD New York’ta düzenlenen acı biber yeme yarışmasında, dünyanın en acı biberi olarak bilinen Carolina Reaper’ı yedi. Yarışmadan sonraki günler dayanılmaz şiddette baş ağrıları yaşayan yarışmacının durumu, acı biber yemekle ilgili ilk vaka olduğu için tıp camiasının ilgisini çekti ve BMJ Vaka Raporları dergisinde yayınlandı.

Hastayla ilgilenen doktor, acı biber yedikten sonra aniden başlayan baş ağrıları yaşayanların zaman kaybetmeden bir hastaneye başvurması gerektiğini söyledi.

Dünyanın en acı biberi Carolina Reaper hakkında

  • Carolina Reaper 1.569.300 Scoville Acılık Ölçeği (SHU) derecesinde acıdır
  • Karşılaştırmak için, jalapeno biberi 2.500 ile 8.000 SHU derecesindedir
  • Carolina Reaper 2013 yılında Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en acı biberi olarak kabul edilmiştir
  • Bu biber, 10 yıllık bir çalışma sonrasında Pucker Butt Biber Firması’ndan Ed Currie tarafından özel olarak geliştirilmiştir

 

Gök gürültüsü baş ağrısı nedir?

Beyne kan sağlayan damarların ani bir şekilde daralmasıyla ortaya çıkan bu baş ağrısı tipine serebral vazodarolma sendromu (RCSV) da denilir.

Hastaneye kaldırılan yarışmacı, yarışmadan hemen sonra öğürmeye başladı. Sonraki günlerde ise şiddetli bir boyun ağrısı ve birkaç saniye süren ancak hastanın tüm gücünü tüketen baş ağrıları yaşadı.

Ağrıların çok şiddetli olması nedeniyle bir hastanenin acil servisine başvuran hastaya bazı nörolojik testler de yapılsa da, sonuçlar negatif çıktı.

Çekilen tomografide ise beyindeki bazı damarların daralmış olduğu görüldü ve hastaya serebral vazodarolma (RCSV) sendromu teşhisi kondu.

Hastanın şikayetleri bir süre sonra kendi kendine geçti. 5 hafta sonra tekrarlanan tomografi sonuçları, hastanın damarlarının normal boyutlarına geri döndüğünü gösterdi.

RCSV’nin genellikle belirgin bir nedeni olmuyor, ancak bazı ilaçların bu duruma yol açabildiği biliniyor. İlk kez bir vakada acı biber yemenin RCVS’ye yol açtığı görüldü.Emoji İle Değerlendir

1 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar