Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2023, 51-100 Listesini Açıkladı

Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2023, 51-100 Listesini Açıkladı
09 Haziran 13:07 2023

S.Pellegrino ve Acqua Panna’nın sponsorluğunda düzenlenen Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2023, Valencia’da düzenlenecek yıllık ödül töreni öncesinde 51. ila 100. sıradaki restoranların listesini açıkladı. 20 Haziran Salı. Ödüllerin 21. yılında, genişletilmiş sıralama beş kıtadaki restoranları içeriyor. Liste, iki haftadan kısa bir süre içinde açıklanacak olan Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2023 listesini oluşturan gastronomi dünyasından 1.080 bağımsız otoritenin oylarıyla oluşturuldu.

Michelin yıldızlı başarılı Türk şef Fatih Tutak, şef-restoran TÜRK Fatih Tutak ile Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde 66. sırada yer aldı.

Şef Fatih Tutak, Bangkok’taki The House on Sathorn’daki The Dining Room’da ün kazandıktan sonra, 2019’da açıldığından beri hızla övgüler toplayan imza restoranını açmak için memleketi İstanbul’a döndü. Türk mutfağına ve ürünlerine bir aşk mektubu, Türk Fatih Tutak, turşu, miso ve garumlarla korunan malzemelerle hazırlanan mikro-mevsimlik yemeklerden oluşan tek bir tadım menüsü sunuyor. Kuzugöbeği ve Trakya peynirli yumurta, patatesli kuzu köri ve manda yoğurdu öne çıkıyor. Renkli turşu ve konservelerle dolu arkadan aydınlatmalı cam dolaplara sahip sıcak, ahşap dolgulu yemek odası boyunca güçlü bir Türk ahlakına sahip ortam, yemek kadar iyi düşünülmüş.

 

Michelin yıldızlı başarılı Türk şef Maksut Aşkar, şef-restoran “Neolokal” ile Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde 63. sırada yer aldı.

 

Şef Maksut Aşkar’ın yönetiminde Neolokal, Türk mirası ürünlerini bulgar buğday köftesi ve mandalina soslu ve cevizli zeytinyağında kavrulmuş balkabağı gibi dünya ve yerel yemeklere dönüştürüyor. Neolokal’da Şef Maksut Aşkar, geleneklerini korumak ve yaşatmak için zaman ayıranların daha parlak bir gelecek sağladığına inanıyor. Tatmayı öğrendiği ve yaşamayı öğrendiği bu derinden kökleşmiş gelenekler sayesindedir. Günümüze ayak uydurulması gerekse bile mirasımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak bir sorumluluktur. Neolokal’da Aşkar, beğeni sınırlarını yeniden tanımlayarak alçakgönüllülükle paylaşıyor. Neolokal kendisini zamansız olarak görüyor. Bu, ona kendini yenileme ve aynı zamanda geçmiş geleneğin ve kayıp kültürün temellerinden öğrenmeye devam etme fırsatı verir. Tıpkı eski ile yeni arasında bir köprü gibidir. Yemeklerinin tadı geçmişten geliyor ama gelecekte de tadına varılması için modern bir şekilde sunuluyor. Neolokal ekibi, misafirlerine toprak anadan ilham alan özgün yemekler sunmayı amaçlıyor. Mirasın nesli tükenmekte olan gıdalarıyla harmanlanan geleneksel tarifleri en ince ayrıntısına kadar incelerler. Şef Maksut Aşkar, gelecek nesiller için gıdalarımıza sahip çıkmamız gerektiği anlayışıyla genç ve meraklı ekibine liderlik ediyor. Modern teknikleri yenilikçi bakış açılarıyla birleştirerek yerel mutfağa yeni ve rafine bir yaklaşım kazandırılıyor. Aşkar, Neolokal’da artık yaygın olarak kullanılmayan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan gelenekleri yeniden yaşatmak için özel olarak tasarlanmış yemekler sunuyor. Bu lezzetlerin her birinde konuklar, bu toprakların her zaman sunduğu güzellikleri bir kez daha görecekler. Her malzemeyi ilk elden tedarik ederek gurmelere gerçek, dürüst bir yemek sunmaya çalışıyor.

  Etiketler


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar