Dünyaya makarnayı sevdiren efsane İtalyan Barilla 140 yaşında

Dünyaya makarnayı sevdiren efsane İtalyan Barilla 140 yaşında
17 Aralık 19:28 2017

Bugün hala kurucusunun “Çocuklarınıza yedirmeyeceğiniz hiçbir şeyi üretmeyeceksiniz” prensibi ile çalışan Barilla, Türkiye dahil, dünya genelinde 28 üretim tesisinde üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Ürünleriyle dünyada 100’den fazla ülkede sofralara ulaşan marka, her 1 saniyede 120 ürününü tüketicileriyle buluşturuyor.

Her şey 1877 yılında İtalya’nın Parma şehrinde küçük bir ekmek ve makarna dükkanında başladı. Şehirdeki insanlar “İtalyanlar doymak için değil, keyif için yemek yer” sözünü doğrularcasına büyük bir iştahla, Pietro Barilla’nın bu sevimli aile dükkanını hiç boş bırakmadı. Emek ve sevgiyle filizlenen bu lezzet kıvılcımı, geçen 140 yıl içinde tüm dünyayı makarna tutkusuyla ve hayata geçirdiği iyilik hareketleriyle sarmayı başardı.

Dünyanın İtalyan makarna ustası Barilla, bugün hala genç, dinamik ve leziz bir marka olarak 140’ıncı yılını kutluyor. Hikayesi küçük bir dükkânda iyi makarna ve ekmekle başlayan firma, 140 yaşına geldiğinde hem insanların iyiliği ve sağlığı, hem de gezegenin bugünü ve geleceği için çalışan küresel bir lidere dönüştü.

Her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan ve yıllık 1,8 milyon ton gıdayı tüketicileri ile buluşturan firmanın Türkiye dahil, dünya çapında 28 tesisi bulunuyor. Lezzete olan tutkusu ve kaliteye bağlılığı ile gerçek bir İtalyan olan Barilla, 140 yıldır sadece sofralara değil, insanların yaşamlarına, topluma ve yaşadığımız dünyaya katkıda bulunmak için “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” misyonuyla çalışıyor.

“Sizin için iyi”, durmaksızın ürünlerini iyileştirmeyi, insanları sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemeleri için motive etmeyi, gıdaya erişimi ve toplumsal kapsayıcılığı geliştirmeyi ifade ederken; “Gezegen için iyi” ise sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturmak, üretim kaynaklı karbon salımını ve su kullanımını azaltmak anlamına geliyor.

Dünden bugüne Barilla

 • 1877 – Pietro Barilla, Parma’da Vittorio Emanuele Caddesi’nde ilk ekmek ve makarna dükkanını açtı.
 • 1910-1947 Pietro Barilla’nın iki oğlu Gualtiero ve Riccardo, şirketin yönetimini devraldı. 1910 yılında Parma’da Viale Veneto yakındarında firmanın ilk makarna fabrikası açıldı.
 • 1950 – İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, Pietro Barilla, yeni paketleme teknolojileri, reklam ve geniş ölçekli dağıtım konuları için ABD’ye gitti. Marka ve İtalyan gıda kültürü için bir dönüm noktası oldu.
 • 1965 – Parma Rubbiano’daki yeni fabrika açıldı.
 • 1968 – Pedrignano’da 1,5 milyon metrekare alan üzerine dünyanın en modern makarna fabrikası kuruldu; hala dünyanın en büyük fabrikası olarak faal.
 • 1975 – Sağlıklı ve doğal beslenme ile geleneksel beslenme alışkanlıklarını birleştiren Mulino Bianco markası doğdu.
 • 1993 – Pavesi markası marka bünyesine dahil oldu. Aynı yıl yarım yüzyılda ürün kalitesi ve teknolojik inovasyon alanındaki çabaları, insan gücüne saygısı ila tanınan Pietro Barilla vefat etti. Şirket yönetimine Guido, Luca ve Paolo Barilla geçti. “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” misyonu benimsenerek tüm süreçlere dahil edildi.
 • 1994 – Firma, 1994 yılında Türkiye pazarına Doğuş Grubu’nun bünyesinde bulunan Filiz Makarna’ya ortak olarak girdi.

 

 • 1999 – ABD’de Ames, İtalya’da Foggia da ikiz fabrika açılışları gerçekleştirildi.
 • 2004 – İtalyan yerel gastronomi kültürü ve mirasının korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması amacıyla Academia Barilla kuruldu. Yine aynı yıl Türkiye’de Doğuş grubunun şirketteki payını ortağına devretmesiyle Barilla Gıda doğdu.
 • 2009 – Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN), temel gıda ve beslenme konularını incelemek ve bu sorunlara çözüm üretmek amacıyla kuruldu.
 • 2017 – Barilla 140 yaşında.


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar