EXECUTIVE CHEF FİKRET ÖZDEMİR, ITQI SUPERIOR TASTE AVARD 2017’NİN JÜRİLERİ ARASINDA

EXECUTIVE CHEF FİKRET ÖZDEMİR, ITQI SUPERIOR TASTE AVARD 2017’NİN JÜRİLERİ ARASINDA
10 Nisan 20:29 2017

 

 

EXECUTIVE CHEF FİKRET ÖZDEMİR, ITQI SUPERIOR TASTE AVARD 2017’NİN JÜRİLERİ ARASINDA

 

International Taste and Quality Institute (iTQi), 2005 yılından itibaren her sene, altmış yıldızlı şef ve altmış içecek tadım uzmanını, dünyanın dört bir tarafından gelen tüketici gıdalarını kapalı göz testine (kör tadım yöntemiyle) tabi tutmak için biraraya getiriyor. Jüri üyelerinin, yiyecek ve içeceklerin lezzetini değerlendirmedeki profesyonel deneyimleri, onları dünyanın en nitelikli ve en tanınan jürisi yapıyor. Executive Chef Fikret Özdemir’in 2017’nin jürileri arasında yer alacağı ITQI Superior Taste Avard 2017 (Üstün Lezzet Ödülü) Brüksel’de gerçekleştirilecek.

 

Enstitünün misyonu

Misyonunu; yiyecek ve içecekleri test etmek, üstün lezzetleri ödüllendirmek ve tanıtmak olarak belirleyen The International Taste and Quality Institute (iTQi),   şef ve içecek tadım uzmanlarından oluşan dünyaca ünlü bir kuruluştur. Tadım alanında kanaat liderlerinden oluşan jüri üyeleri, Avrupa’nın en prestijli mutfak ve içecek dernekleri arasından seçilmiştir. Duyusal değerlendirmede yüzde 70’in üzerinde olan ürünlere, dünyaca saygın “iTQi Üstün Lezzet Ödülü’ verilmektedir. Bu, lezzetin üstünlüğünü ödüllendiren bir onaydır. Bu ödül, üreticilere bir yandan ürünleri hakkında dışarıdan uzman bir görüş almalarını, diğer taraftan da yeni müşteriler kazanmak ve ikna etmek için etkili bir iletişim aracına sahip olmalarını sağlamaktadır. Daha fazla kaliteye sahip olan ürünler ise, “Üstün Kalite Ödülü” ile taçlandırılmakta ve böylece yiyecek ve içecek endüstrisinin saygınlığını kazanmaktadır.

 

Beş kıtadan binlerce ürün

Her yıl, Mart ayıda içecek tadım uzmanları ve Nisan ayında ise şefler olarak bir araya gelen jüri,  üç gün boyunca 120’den fazla ülkeden binlerce ürünü incelemektedir.

 

Duyusal analiz

 

Testler sırasında, her ürün bireysel olarak gözler kapalı olarak test edilmekte ve titiz bir şekilde duyusal analiz prosedürüne göre ele alınmaktadır. Test eden uzmanlara kendi restaurantlarının standartlarına göre değil, eğer evlerinde olsalar bu ürünleri nasıl değerlendirecekleri sorulur. Değerlendirilen her ürün, duyusal analiz raporu için koku alma, görünüş, tadım, tadım sonrası, ürün dokusu gibi kriterlere göre, jüri üyeleri tarafından iyice incelenir. Daha sonra yorumlar yazılır ve eğer gerekliyse ürünün gelişimi için öneriler yapılır. Tadım oturumundan sonra, iTQi farklı derecelendirmelerden oluşan detaylı bir grafik hazırlar ve jüri üyelerinin katılımcı şirketlerin ürünleri için yaptığı yorum ve önerileri özetler. Bu bilgiler, üreticilerin Jüri’nin görüşlerini anlaması ve ürün gelişimin de potansiyel olabilecek alanlarda farkındalık yaratması bakımından çok önemli ve değerlidir.

 

 

 Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar