EXECUTIVE CHEF  MAHİR KAŞIKÇI-  ATIKSIZ MUTFAK

03 Aralık 10:19 2020

Otel mutfakları atıksız mutfak trendine göre yiyecek israfına karşı nasıl önlemler alıyor?

 

İlk önce,  işe tedarik kısmından başlıyoruz. Yapacağımız üretimi aşmayacak şekilde planlı olarak siparişlerimizi veriyoruz ve  ona göre ihtiyaç duyulan kadar üretim yapıyoruz. Plastik ambalajlı ürünlerden mümkün olduğunca uzak duruyoruz. Eğer sipariş vermemiz gerekirse de adet adet satın almak yerine kullanacağımız şekilde büyük miktarlı ambalajları seçiyoruz ki plastik atığımız fazla oluşmasın . Gereksiz ürünlerin siparişlerinden uzak duruyoruz. Konservelerden uzak duruyoruz.

Çöplerimizi sık aralıklar ile kontrol edip, atıklara karşı önlemlerimizi alıyoruz.

Mutfakta gereksiz ekipman bulundurmuyoruz.

Markamız otelin tüm departmanlarında “Sıfır Atık” vizyonuyla ilerlemektedir. Bunun için gerekli  altyapı oluşturulmaktadır. Çalışanlar hem otel içinde hem de sosyal hayatlarında bu vizyonu yaşam tarzı olarak benimsemektedir.

Markanın ve yönetimin çalışanına ve misafirine bu konudaki hassasiyetini net bir şekilde göstermesi gerekir. Ayrıca eğitim için gerekli koşulların oluşması sağlanmalıdır.

Her zaman az ve özden yanayız.

Mutfakta kesinlikle cam, karton, metal, pil ve yaş için ayrı kaplar bulunduruyoruz. Ve bu şekilde bu ürünlerin tekrar dönüşümüne kolaylık ve katkı sağlıyoruz.

Sularımızı arıtıp kendimiz şişeliyoruz. Bu işlemde dönüşümlü cam şişeleri kullanıyoruz.

 

 

Atıkları nasıl değerlendiriyorsunuz, örnekleyebilir misiniz?

Mutfakta kullanılmış olan sıvı yağları  asla lavaboya ya da başka giderlere dökmüyoruz. Bakanlık tarafından akredite olmuş firmaya vererek yağların başka formlara dönüştürülmesine destek oluyoruz.

Sebze kabuklarını ve kemikleri sos yapımında değerlendiriyoruz.Yumurta kabuklarını ve bazı sebze ve meyvelerin sap kısımlarını kendi bahçemizde ayrıca kompost olarak  da kullanıyoruz.

Şirketimizde camları tekrardan hediyelik eşyaya çeviren makineler var.

 

EXECUTİVE CHEF  MAHİR KAŞIKÇI-  ATIKSIZ MUTFAK

 

 Emoji İle Değerlendir

5 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

3 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

2 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar