FDA Açıkladı! Gıdaların son tüketim tarihleriyle ilgili bilmeniz gerekenler!

FDA Açıkladı! Gıdaların son tüketim tarihleriyle ilgili bilmeniz gerekenler!
30 Mayıs 11:16 2019

Gıda endüstrisi ve tüketiciler toplam satın aldıkları gıdaların ortalama üçte birini çöpe atıyor. Verilere göre bu israf Amerika’ya yıllık 161 milyar dolara mal oluyor. Bunu bir düşünün: En sevdiğiniz markete gidip dolu üç çantayla çıkıyorsunuz. Arabanıza binmeden önce, o torbalardan birini çöpün içine atıyorsunuz. Paketlenmiş gıda etiketlerinde görünen tarihlerin anlamı konusunda tüketicilerin bilgisizliği, evdeki gıda israfının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu nedenle son kullanma tarihleri ve anlamlarıyla ilgili bilgilenmek gıda israfınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Son kullanma tarihi etiketlerinin çoğu bilimsel araştırmalara dayalı değildir

FDA gıda etiketlerinde “Kullanılabileceği En İyi Tarih” teriminin kullanımını standartlaştırma çabalarını desteklemektedir. Araştırmalar, bu ürünlerin uygun bir şekilde depolanması durumunda gıdaların son kullanma tarihi geçse bile her zaman atılması gerekmediğini göstermektedir.

 

FDA Açıkladı! Gıdaların son tüketim tarihleriyle ilgili bilmeniz gerekenler!

Üreticiler genellikle kendi takdirine bağlı olarak ve çeşitli nedenlerle tarih etiketleri uygularlar. En yaygın olanı, tüketicileri ve perakendecileri, yiyeceğin istenen kalite ve lezzetini korumasını bekleyebilecekleri tarihi bilgilendirmektir. Bu genel kuralın ana istisnası, bebek maması ürünleri içindir. Bu ürünlerin, üreticinin, ürünün, ürün etiketinde belirtilen minimum her bir besin miktarından daha az içermediğini ve ürünün kabul edilebilir bir kalitede olacağını onayladığı “Son Kullanma” tarihini taşıması gerekir. Gıda etiketleri nasıl okunmalı? Gıda etiketlerini hızlı okumak için 3 ipucu!

 

Tarih etiketleri genellikle paketlenmiş yiyeceklerde gerekli değildir. Üreticilerin bir etikete yanlış veya yanıltıcı bilgiler vermeleri yasaklanmış olsa da, kullandıkları gönüllü kalite temelli tarih etiketlerinin onayını almaları veya uygulandıkları tarihe nasıl karar verdiklerini belirtmeleri gerekmez.

FDA’ya göre tüketiciler, gıdaların tüketmek için iyi olup olmadığını anlamak için buzdolaplarındaki veya kilerlerindeki gıdaları düzenli olarak incelemelerini önermektedir. Ürünler renk, tutarlılık veya dokuda gözle görülür şekilde değiştiyse, tüketiciler onları yemekten kaçınmak isteyebilir. Ek olarak, et, deniz ürünleri ve süt ürünleri de dahil olmak üzere bozulabilen yiyeceklerin ne kadar süreyle korunabileceğine ilişkin soru ve cevapları içeren tüketiciler için çevrimiçi hizmet veren FDA onaylı bazı programlar bulunmaktadır. Örneğin; FoodKeeper App tazelik ve kaliteyi en üst düzeye çıkarmak için yiyecek ve içecek depolama anlayışını teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Atık: Yiyecek atıklarını nasıl azaltabilirsiniz?

Atıkları azaltmanın yolları şunlardır:

  • Soyulmuş veya kesilmiş sebzeleri tazelik, kalite ve güvenlik için soğutun.
  • Dondurucuyu daha sık kullanın. Birçok gıdayı tüketene kadar saklamanın en iyi yolu donduruculardır.
  • Özellikle sınırlı raf ömrüne sahip ürün ve süt ürünlerini toplu ve fazla alımlardan kaçının.
  • Dışarıda yemek yerken, eğer çok aç değilseniz, daha küçük porsiyonlar isteyin. Kalanları paket yaptırıp eve getirin ve iki saat içinde soğutun veya dondurun.


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar