Feriye Ortaköy Şef Esra Acar Koç a Emanet

Feriye Ortaköy Şef Esra Acar Koç’a Emanet
02 Haziran 11:53 2019

Feriye denince akla, tarihi binası, şahane manzarası, şık ama bir o kadar da ağır restoranı ve ev sahipliği yaptığı etkileyici düğünler gelir. Kabataş vakfına ait olan asırlık Çınarlarla kaplı bu mekan, İstanbul’un korunmuş, halka açık yeme-içme işletmelerinin başında geliyor. 2019 Nisan ayında ise Feriye Ortaköy önemli bir değişimden geçerek adeta gençleşti. Tarihi doku korunmak kaydıyla işletme, modernize edilen mimarisi, yeni menüsü ve kullanıcı dostu alanlarıyla dikkat çekiyor. Gün içi çalışmaya uygun kafe alanı, dinamik bir menüye kavuşan lokantası ve sokak lezzetleri üzerine olan Food Truck bölümü ile Feriye Ortaköy, bir anlamda Hayatın içine karışmış. En güzeli de yeni konseptte boğaz manzarası, ve ihtişamlı sarayın varlığı, fiyatlara yansıtılmamış.

Feriye Ortaköy düğün hizmetine devam etmekle beraber sayısını düşürerek, a la carte gelen misafire yönelmiş. Tarihi binasında mekan toplantı salonlarını korumakla beraber, tüm gün kullanıma açık . Feriye’nin baş roldeki mekanı, 09:00-“Son Müşteri” saatleri arası açık olan Lokanta Feriye ise, şef restoranı kıvamında bir havaya bürünmüş. Zira Babylon ve Klimanjero’dan tanıdığımız Elif Erdost ve Gram’ın eski şefi Esra Acar’ın dokunuşları mekanın yeni kimliğinde önemli etki yaratmış. Tüm gün aktif olan Lokanta Feriye, son dönem yaygınlaşan “belli bir bölge mutfağına bağlı kalmama” prensibini benimseyip, işlevsel bir menüyü özgün dokunular ile sunmayı hedeflemiş. Lokantanın mutfağındaki temel felsefesi ise mümkün olduğunca her şeyi kendi bünyesinde üretmek ve menüyü mevsimsel tazeliğe göre belirlemek.

Denize sıfır konumdaki Lokanta Feriye, güne kahvaltı servisi ile başlıyor. İki kişi paylaşılabilecek, yöresel ürünlerden hazırlanan kahvaltı tabağı 60 TL olarak fiyatlanmış. Yanına söylenilecek ot kavurma ve pazılı poşe yumurta veya avokadolu ekmek üstü omlet ile gayet keyifli bir kahvaltı deneyimi yaşanabilir. Bu arada Feriye’nin menüsü genel olarak ortaya paylaşıma uygun olacak şekilde tasarlanmış. İçkiye eşlik etmesi düşünülerek hazırlanan soğuk balık tabağındankiler lakerda hariç, kendi mutfaklarında hazırlanıyor. Tavuk yemeklerinde gezen tavuk kullanılırken, et tabakları özgün yan ürünler ile tamamlanmış. Beğendili Pırasa ile servis edilen Uzun Pişmiş Dana Kaburga ve Ceviz taratorlu Ördek imza tabaklar olarak denenebilir. Feriye’nin keyifli barı ise klasik kokteyllerin yanısıra mekana özel kokteyller de servis ediyor.

Lokanta Feriye, yeni tarzı ve menüsü ile konforlu mekanını sıcak ve samimi bir atmosfer ile birleştirmiş. Bu anlamda adeta eski fine dining restoran gitmiş, yerine iyi ve sağlıklı yemeği daha rahat bir ortamda sunan ve Nişantaşı veya Zorlu’daki bir brasserie’nin sunduğu fiyatlarda bir lokanta gelmiş denebilir.

Feriye’nin yola yakın tarafındaki binasının üst katı keyifli bir kafe alanı, sinema ve yeme-içme temalı etkinlikler için ayrılmış bir mutfak alanından oluşuyor. Saat 08:00-24:00 arası hizmet veren Cafe Diye Feriye, kahve seçeneklerinin yanısıra, geniş bir çay yelpazesi, yanına eşlik edecek pastane ürünleri ve sandviç tarzı atıştırmalıklar sunuyor. İç ve dış oturma alanı olan Cafe Diye Feriye, gün içi çalışma, toplantı ve buluşma için ideal bir mekan. Yüksek tavanlı binanın boydan boya kaplı camları, tarihi bina, çınarlarla kaplı bahçe ve boğaz manzarasına karşı ferah bir ortamda vakit geçirilmesini sağlıyor. Bu anlamda mekan, bilgisayar veya kitabınızı alıp kaliteli ve üretken zaman geçirmek için ideal bir alan olmuş.

Self servis olan Cafe de Feriye’de, 9 TL olarak fiyatlanan filtre kahve, 4 TL’den başlayan pastane atıştırmalıkları ile makul bir fiyat politikası izlenmiş. Kafe katını tamamlayan diğer bölümler ise Feriye’nin meşhur sinema salonu ve Feriye Mutfak olarak karşımıza çıkıyor. Cam bir özel oda olarak konumlandırılmış Feriye Mutfak, yeme-içme bazlı etkinlik ve workshoplar için ayrılmış bir alan olarak mekanın gastronomiye verdiği önemi gösteriyor.

Feriye Ortaköy, etkileyici boğaz manzarasının yanı sıra, keyifli bir de bahçe alanına sahip. Yemek sunumlarından, logosunun tasarımına dinamikleşme sürecinden geçen mekan, yeşil alanını da bu dönüşüme uygun bir konsepte bırakmış. Bahçede konumlandırılan “Food Truck” sokak lezzetleri ve Pizza üzerine bir menü sunuyor. Aracın çevreleyen oturma alanı ise, Feriye’nin tarihi dokusunu yaşamak ve yeşil alanın keyifini çıkarmak için ideal bir bölüm olmuş.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar