Gastronomi 400 kriterle yıldızlanacak

Gastronomi 400 kriterle yıldızlanacak
13 Temmuz 10:54 2020

 

SÜMEYRA YARIŞ TOPAL
 
Türkiye, geçtiğimiz yıl gastronomi turizminden 6 milyar dolar gelir elde etti. Gastronomi turizmin-den elde edilen gelir deniz ve kum turizminden elde edilen gelirin yaklaşık iki katı. Ancak bu yıl Covid-19 nedeniyle gastronomi turizminin olumsuz yönde etkileneceği öngörülüyor.

Daha önce de gastronomi turistinin Türkiye’ye güvenle gelebilmesi için hijyen sertifikası çalışmalarına başlayan Gastronomi Turizmi Derneği, Covid-19’la bu çalışmalarına hız verdi.
 
Dernek tarafından belirlenen 400 kriteri uygulayan restoranlar, ‘Gastronomi Hijyen Belgesi’ almaya başladı.
 
200 SORU, 400 KRİTER
 
Gastronomi turizmi için gelen ziyaretçilerin restoran seçiminde hijyen ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’yi gastronomi turizminde dünya markaları arasında ilk sıralara taşımak isteyen Gastronomi Turizmi Derneği, bundan iki yıl önce hijyen sertifikası çalışmalarına başlamıştı.

Covid-19, bu sürecin daha da hızlanmasına vesile oldu ve çalışmalar tamamlanarak ‘Gastronomi Hijyen Belgesi’ verilmeye başlandı. Belgeyi alabilmek için öncelikle restoranlarda çok incelikli bir temizlik başlatılıyor. Belirlenen 400 kriteri geçen restoranlara ABD menşeli hijyen danışmanlık firması Diversey tarafından 40 saatlik hijyen eğitimi veriliyor.

Ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen 200 soru ile sahaya çıkılıyor. Saha denetlemesini de geçen restoranlar bu belgeyi almaya hak kazanıyor.
 
ONLINE İZLENEBİLİRLİK
 
Türk Michelin’i olarak dünyada marka olması beklenen ‘Gastronomi Hijyen Belgesi’ alan firmalara Cardcert Kart da verilecek. Cardcert, restoranların tüm dünyada online izlenebilirliğini sağlayacak. Ayrıca bu sertifika ile birlikte yurt dışından onaylı GT hijyen kartları, fotoğraflı ve barkodlu şekilde kişiye özel olarak hazırlanacak.

Bu sertifikayı alan kurumlar sertifika aldıklarına dair bilgileri Kültür ve Turizm Bakanlığı Sertifikalandırma Birimi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne de bildirecek. Bunun ardından belgeyi alan restoranlar ‘http://gthijyenbelgesi.com’ internet sayfasında da duyurulacak.
 
SÜREKLİ YAYINLANACAK
 
Bu belge tesislerin girişlerinde yer alacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bazı restoranlara verilmeye başlanan hijyen belgesi, zamanla tüm Türkiye’ye yayılacak. Belgeyi alan restoranlar GTD’nin sitesinden sürekli yayınlanacak.

Bu belgeye sahip olan restorana giden kişiler; müşterinin de kontrolü ve hijyeni dahil olmak üzere mal tedarikinden soğuk hava deposuna, şefinden garsonuna, müşterinin önüne gelecek tabağın temizliğine kadar tüm konularda garantiyi verebilen restorana gitmiş olduklarından emin olacaklar.
 
MİCHELİN YILDIZI NEDİR?
 
Michelin yıldızı, 1900 yılından beri Fransız araç lastiği üreticisi Michelin tarafından otel mutfaklarına ve restoranlara verilen bir saygınlık ödülü olma özelliği taşıyor. Bir yıldızla başlayan puanlama sistemi üç yıldıza kadar çıkıyor.

Dünyada en çok Michelin yıldızı sahibi restoran Fransa’da bulunuyor. Bunu Almanya ve İtalya takip ediyor. Türkiye’de Michelin yıldızına sahip restoran bulunmuyor.
 
GT ANADOLU BELGESİ GELİYOR
 
GTD tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl turizmin içinde yıldızı en çok parlayan alan gastronomi turizmi olacak. Grup ve tur gezileri çok olmayacağı için ziyaretçilerin bireysel olarak gastronomi için gelebilecekleri öngörülüyor.

Ayrıca Anadolu’da faaliyet gösteren restoranların talebi üzerine önümüzdeki günlerde GT Anadolu Belgesi gelecek. Bu belge ile tüketicinin Anadolu’nun en nadide yerel ürünlerini rahatlıkla güvenilir bir şekilde internetten veya marketlerden satın alması sağlanacak.
 
YEREL YEMEKLER ÜST SIRADA
 
Gastronomi turizminde tercih edilirliğin bir diğer önemli göstergesi de yerel mutfakların ön planda olması. 18 yıldan bu yana The World’s 50 Best Academy tarafından dünyanın en iyi 50 restoranı farklı kriterlere göre belirleniyor. Türkiye ilk defa 2018 yılında listeye bir restoranla 44. sıradan girmişti.

Gastronomi turizmi için önemli bir hareketlilik oluşturacak bu listeye geçtiğimiz yıl İspanya’dan 7, ABD’den 6, Fransa’dan 5 restoran girmeye hak kazanmıştı. Bu restoranların menülerinin tümünde bölgelerine özgü yerel yemeklerin ön plana çıktığı görülüyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar