Gastronomi Turizmi Semineri İzmir’de yapılacak

Gastronomi Turizmi Semineri İzmir’de yapılacak
16 Haziran 21:44 2021

Türkiye’de ilk kez yapılacağı belirtilen Gastronomi Turizmi Semineri’nin katma değeri yüksek turizm yapma konusunda faydalı olacağını belirten dernek başkanı Serdar Çelenk seminer hakkında şu bilgileri aktardı.

“Seminerin amacı İzmir’in turizmde kullanabileceği en önemli özelliklerinden biri olan gastronomi zenginliklerini, bırakın yabancıları bizler de yeterince tanımıyoruz. Özellikle liman ve göç kenti olmasından kaynaklanan, 8 bin 500 yıllık birikime dayanan yemek kültürü birikiminin atıl bırakılması kentimiz ve ülkemiz turizmi adına bir kayıptır.

Bu değerlerin ortaya çıkartılması, parlatılması, katma değeri çok yüksek olan gastronomi turizmine yönelik değerlendirilmesi için planladığımız seminer tam da buna katkı sağlamayı amaçlamaktadır.”

KİTAP KALİNE GETİRİLECEK

Çeşitli oturumlara konuşmacı olarak katılacak akademisyenler, uzmanlar, yeme-içme sektörü profesyonelleri bu konulardaki bilgilerini ve görüşlerini paylaşacaklarına değinen dernek başkanı Çelenk “Özellikle de daha sonra gastronomi turları planlayacak seyahat acenteleri ve konukları gezdirecek rehberlerin yerel gastronomi değerlerimiz konusunda bilgilenmesinde büyük katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Farklı oturumlarda yapılacak konuşmaların görüntülü kayıtları, daha sonra da izlenmek üzere derneğin web sitesinde video formatında yayınlanacak. Ayrıca konuşmalar deşifre edilerek kitap haline getirilecek ve ilgili kurum ve kişilerin bilgilendirilmesinde kalıcı bir katkı sağlaması planlanmış.

SEMİNERE KİMLER KATILACAK?

Seminere Seyahat Acentesi çalışanları, Turist Rehberleri, Gastronomi ve Turist Rehberliği Bölümü öğrencileri ile belediye ve İl Turizm Müdürlüğünden birer temsilci katılacaktır.

Seminere İzmir Karşıyaka Belediyesi ve Kent AŞ yer, ekipman, tektik destek veriyor. Konuşmaların video olarak düzenlenmesi, konuşmaların deşifre edilmesi ve kitap haline getirilerek üniversitelerin turizm ve gastronomi bölümlerine iletilmesi işini de her iki kurumun üstlendiği belirtildi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar