Gastronomist Festivali nde renkli kareler

Gastronomist Festivali\'nde renkli kareler
23 Eylül 01:51 2017

Dünya mutfaklarının kıtalararası katılımlar ile temsil edildiği, konuk ülkelerin geleneksel mutfaklarının yanı sıra Türkiye coğrafyasının kadim mutfak kültürünü yansıtan reçete sunumları, yemek sohbetleri, paneller ve çocuk atölyeleri gibi birçok katmanlı etkinliğin yer aldığı bir Türkiye projesi olarak öne çıkan Gastronomist 2017, 21 Eylül Perşembe günü başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıda bulunduğu ve Fatih Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Gastronomist 2017, gastronomi dünyasının önde gelen STK’ları Anadolu Halk Mutfağı Derneği, Mutfak Dostları Derneği ve Mutfak Magazin Dergisi işbirliğinde gerçekleşiyor.

 

Gastronomist 2017’nin İlk Günü İddialı Başladı

21 Eylül Perşembe günü 13.00’te Sultanahmet Meydanı’ndaki Anfi Tiyatro’da Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir’in katılımıyla gerçekleşen görkemli açılış seremonisiyle başlayan Gastronomist 2017’ye ilgi büyüktü. Ulusal ve uluslararası konuk şefler, gastronomi yazarları ve kanaat önderlerinin yer aldığı açılışta konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Fatih sahip olduğu köklü tarih mirası ve farklı kültürlerin harmanlandığı özgün dokusu ile İstanbul’un en gözde turizm merkezi. Tüm bu zenginliklerinin yanı sıra birçok köklü restoran ve geleneksel mutfak değerlerimizin sergilendiği lezzet duraklarıyla öne çıkan Fatih, gastronomi turizmi açısından da İstanbul’un marka yüzü bir konumda. Son zamanlarda dünyadaki yükselen turizm değerleri arasında belki de en güçlü alanın gastronomi olduğu göz önünde bulundurulduğunda Gastronomist 2017 gibi geleneksel mutfakları buluşturan bir etkinliğin Tarihi Yarımada Fatih’te gerçekleşecek olması daha da anlamlı hale geliyor. Etkinliğin İstanbul turizmine önemli katkıları olacağına inanıyorum” dedi.

 

Bu görkemli açılışın ardından başlayan Gastronomist 2017’nin ilk günü birbirinden renkli gastroshowlara ve söyleşilere sahne oldu. Dünyaca ünlü İtalyan kasap Dario Cecchini, Türkiye’nin et profesörü olarak tanınan Cüneyt Asan ve ünlü kıtaları aşmış Brezilyalı et ustası Andre Lima de Luca birlikte Sultanahmet Meydanı’nda muhteşem bir şova imza attı. Bu özel şov için Türkiye’de ilk defa kurulan 5 x 5 m büyüklüğünde bir odun fırınında tam bir dana pişiren Cüneyt Asan, Dario Cecchini ve Andre Lima de Luca izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. Etkinlik kapsamında yeni nesil ulusal şeflerden Hazer Amani ve Siyez buğdayı üzerine çalışmaları ile tanınan Mustafa Afacan’ın CarrefourSA’nın malzeme sponsorluğunda gerçekleştirdikleri “Anadolu’nun Genetiğiyle Oynanmamış Buğdayları”; Yunan mutfağı uzmanı şef yazar Maria Ekmekçioğlu ile Egeli yemek araştırmacısı ve gazeteci Nedim Atilla’nın gerçekleştirdiği “İki Yaka Bir Mutfak”  başlıklı cooking showlar büyük beğeni topladı.

 

Birbirinden Renkli Cooking Showlar ve Söyleşiler Gastronomist 2017’de

Gastronomist 2017, 4 gün boyunca sürecek zengin program akışıyla da göz dolduruyor. Yemek Stilisti, Gastronomi Yazarı ve Yemek Fotoğrafçısı Aydan Üstkanat’ın “Un’suz Olmaz” ve ünlü Hint şef Vipul Gupta’nın sergileyeceği “Beyaz Dut Unlu Tavuk Masala” başlıklı cooking showların yanı sıra ve ünlü İspanyol şef Juan José López Bedmar’ın reçete sunumu da dikkat çeken etkinlikler arasında yer alıyor.

Program kapsamında Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde geleneksel mutfakları ele alan bir dizi panel düzenleniyor. Gazeteci ve yemek araştırmacısı Nedim Atilla moderatörlüğünde gerçekleştirilen panellerde Ebru Baybara, Mehmet Gürs, Filiz Hösükoğlu, Sedat Nemli (Geleneksel Mutfaklar ve Turizme Etkileri); Nilhan Aras, Birol Uluşan, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri (Coğrafya Kaderdir); P. Mary Işın, Neptün Soyer, Ayfer Yavi (Geçmiş Geleceğin Atasıdır) gibi geleneksel mutfaklar ve turizm alanında kabul görmüş en yetkin isimler konuşmacı olarak yer alıyor.

 

Dünyaca Ünlü İsimlerden “Gastronomik Paylaşımlar”

İspanya, Fransa, İsrail, Rusya, İtalya, Çin, Bosna Hersek, Avustralya, Kazan / Tataristan, Hindistan, Azerbaycan, İsviçre gibi birçok ülkeden yoğun uluslararası katılımın olacağı Gastronomist 2017, dünyanın önemli gastronomi yazarları, şefleri ve ilgili alanlardaki kanaat önderlerinden Greg Malouf, Anissa Helou, Sebastien Ripari, Michel Godet, Janna Gur, Maria Jose Sevilla, Alica Rios, Christian Plumail, Rizida Khusainova gibi isimleri “Gastronomik Paylaşımlar” başlıklı oturumlarda konuşmacı olarak ağırlıyor.

Programın en renkli etkinliklerinden biri de Türkiye’nin iş, kültür, sanat ve yazın dünyasından önemli isimlerin katılacağı yemek temalı sohbetler. İş, kültür, sanat ve yazın alanında çok kıymetli isimlerle gerçekleştirilen “Yemek Atışmaları”, “Osmanlı Saray Yemekleri” ve “Marka Yaratanlar” başlıklı oturumlar, gastronominin farklı disiplinlerden beslenen evrensel bir kültür dili olduğunu ortaya koyuyor.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar