Gıda devi vazgeçti! Hisselerin değeri çakıldı!

Gıda devi vazgeçti! Hisselerin değeri çakıldı!
21 Şubat 21:25 2017

Kraft Heinz, Unilever'i satın almak için yaptığı 143 milyar dolarlık tekliften vazgeçince, Unilever hisseleri değer kaybetti.

ABD'li paketli gıda üreticisi Kraft Heinz geçen hafta İngiliz-Hollandalı rakibi Unilever'i satın almak için yaptığı 143 milyar dolarlık satın alma teklifini hem Unilever hem de siyasetçilerin direnciyle karşılaşması üzerine geri çekerken, Unilever hisseleri de bugün yüzde 8 değer kaybetti.

Hisselerdeki düşüşle şirketin piyasa değeri 100 milyar dolara geriledi.

ABD'li milyarder yatırımcı Warren Buffett ve özel sermaye fonu 3G'nin ana hissedarlarından olduğu Kraft, rakiplerini satın alarak tüketici ürünlerinde küresel dev bir şirket oluşturma ve maliyetleri azaltma stratejisi uyarınca Unilever'i satın almak istiyordu.

BusinessHT'de yer alan habere göre, Unilever'in hisseleri satın alma teklifinin cuma günü basında yer almasının ardından yüzde 13 yükselerek tarihi zirveye yükseldikten sonra, pazar günü Kraft'ın teklifi geri çekmek için "dostane şekilde anlaştığını" açıklamasının ardından bugün yüzde 8 geriledi.
Unilever'in CEO'su Paul Polman, mali veya stratejik bir önem taşımadığı gerekçesiyle satın alma teklifi üzerinde tartışmanın gereksiz olduğunu söylemişti.


Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar