Gıda mühendisleri sokakta satılan sütler konusunda uyardı!

Gıda mühendisleri sokakta satılan sütler konusunda uyardı!
20 Mayıs 15:31 2016

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Başkanı Şehmus Alparslan, Sıcakların başlamasıyla birlikte sokakta satılan sütlerdeki riskin arttığını ve özellikle sıcak aylarda pastörize süt tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Sokak sütçüleri hakkında kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği olduğundan bahseden Alparslan, “Pastörize sütlerin katkı maddesi içerdiği, yüksek ısıl işlem gördüğü gibi iddialarla ‘sokak sütü’ tüketimi bazı kimselerce önerilebilmekte, taşıdığı bütün risklere rağmen sokak sütü piyasada önemli bir hacme sahip olabilmektedir” diye belirtti.

Alparslan, sokak sütlerinde denetimin olmadığını, satıcıların süt bozulmak üzereyken kesilmeyi önleyici katkı maddeleri kullandığını ve kaynatıldığında besin değerinin neredeyse sıfıra düştüğünü vurguladı.

Sütün sağım alanından başlayıp, tüketim alanına gelene dek uygun sıcaklık ve koşullarda uygulamalarının yapılması gerektiğini, ev ortamında bu uygulamaları yapmanın mümkün olmadığını söyleyen Alparslan, en sağlıklı sütün pastörize edilmiş süt olduğu konusunda vatandaşları uyardı.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar