Ginseng nedir? Ginseng faydaları nedir, nasıl kullanılır?

Ginseng nedir? Ginseng faydaları nedir, nasıl kullanılır?
09 Ocak 20:58 2019

Ginseng Çin tıbbında yüzyıllardır birçok hastalığa çözüm bulmak için kullanılıyor. Peki Ginseng nedir, faydaları nedir? Ginseng bitkisi nasıl kullanılır? Cinsel sağlığa faydalı mı?

Ginseng nedir?

Ginseng bitkisi yavaş büyüyen, etli köklere sahip kısa bir bitkidir. Ne kadar süre yetiştirildiğine göre taze, beyaz veya kırmızı olarak sınıflandırılır.

Tazesi 4 yaşına gelmeden hasat edilir. Beyaz olanı 4 – 6 yıl arasında, kırmızı olanı ise 6 yıldan sonra hasat edilir. Ginseng bitkisi birçok farklı tipte olabilir, en yaygın türler Amerikan (Panax quinquefolius) ve Asya (Panax ginseng) tipidir.

Her 2 türün de sağlık için farklı etkileri vardır. Amerikan tipi Ginseng bitkisi rahatlatıcı etki gösterirken, Asya tipi Ginseng bitkisi canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Ginseng bitkisi nasıl etki gösteriyor?

İçerdiği ginsenosit ve gintonin isimli 2 aktif madde sayesinde. Bu bileşikler birbirini tamamlayıcı etki gösteriyor.

 

Ginseng faydaları ne? Cinsel faydaları gerçek mi?

Ginseng en çok cinsel faydaları için tüketiliyor. Bilimsel araştırmalar, bu mucize bitkinin sertleşme sorunu tedavisi için faydalı bir alternatif olduğunu gösteriyor. Ginseng kan damarları ve dokulardaki oksidatif strese karşı koruyarak ve nitrik oksit üretimini arttırarak erkeklerde cinsel sağlığı koruyor, sertleşme sorununa tedavi sunuyor.

Ginseng beyni, hafızayı güçlendirir, psikolojinizi iyileştirir. Bazı bilimsel çalışmalar içerdiği ginsenosit ve K bileşeni gibi maddeler sayesinde beyni koruduğunu gösteriyor. Ancak bu faydaların ortaya çıkması için en az 8 hafta düzenli kullanım gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bilimsel araştırmalar, bağışıklık işlevlerinin daha iyi çalışması gerektiğini gösteriyor. Ginseng faydaları arasında en önemlilerinden biri de bu.

İyi bir antioksidan. Bu özelliği sayesinde inflamasyonu önlüyor ve hücrelerin antioksidan kapasitesini arttırıyor.

Kansere karşı koruyor. Birçok kanser türünün riskini azaltıyor. Ginsenositler anormal hücre oluşumunu ve çoğalmasını önlüyor. Bu belki de Ginseng faydaları arasında en önemlilerinden biri.

Enerjinizi yükseltir, yorgunluğu alır. Ginsengin vücudun enerji seviyesini arttırdığı ve yorgunluk ile mücadele ettiği biliniyor. Bunu, oksidatif hasarı azaltarak ve hücre içindeki enerji üretimini çoğaltarak yapıyor.

Kan şekerini düşürür, diyabet hastalarını korur. Ginseng faydaları arasında bir diğer dikkat çekici nokta da, diyabet hastası olan ve olmayan kişilerdeki kan şekerini düşürme etkisi. Hem Amerikan hem Asya Ginsenginin pankreatik hücre işlevini iyileştirdiği, insülin üretimini ve kan şekerinin dokularca alınmasını teşvik ettiği bilimsel olarak ispatlanmış durumda.

 

Ginseng nasıl tüketilir? Gingeng çayı, çiçeği ve daha fazlası

Faydaları ile iştah açan Ginseng bitkisi birçok şekilde tüketilebilir. Çiğ halde tüketilebileceği gibi, hafifçe buhar pişirilip yumuşatılabilir.

Aynı zaman sıcak suyla demlenerek Ginseng çayı da yapabilirsiniz. Taze dilimlenmiş Ginsengi sıcak suya ekleyip birkaç dakika bekleyerek Gingeng çayı hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda Gingeng çayı olarak satılan ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında toz, tablet, kapsül ve yağ şeklindeki ürünleri de tercih edebilir.

Ne kadar tüketilmeli?

Ginseng faydaları hakkında konuşurken, ölçülü tüketilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Genel olarak günlük 1 – 2 gram çiğ Ginseng bitkisi kökü veya 200 ile 400 miligram arası özüt (ekstrakt) tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Buna rağmen, küçük dozlarla başlayarak tavsiye edilen miktara zamanla çıkmak iyi bir öneri olabilir.

 

Yan etkisi var mı?

Ginseng faydaları ile öne çıkan bir bitki. Peki yan etkisi var mı? Bilimsel araştırmalar Ginseng bitkisi, çayı, çiçeği gibi ürünlerin güvenli olduğunu ve ciddi bir yan etkiye neden olmayacağını ortaya koyuyor.

Ancak diyabet ilacı alan Ginseng kullanırken kan şekerini yakından izlemeli, aşırı düşüş olup olmadığını takip etmeli. Bunun yanında Ginsengin antikoagülan ilaçların etkisini azaltabileceği biliniyor.

Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda gerekli bilimsel çalışmaların yapılmamış olması nedeniyle Ginsengin hamile ve emziren anneler ile çocuklara tavsiye edilmediğini unutmayın.

 Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

1 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar