Gurme İzmir kapılarını açtı

Gurme İzmir kapılarını açtı
26 Nisan 21:07 2017

Bu yıl “Gurme İzmir” başlığı altında süt, süt ürünleri, fermente ürünler ve teknolojileri ile daha da zenginleşen Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarları, Fuar İzmir’de başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl ilk kez “Gurme İzmir” başlığı ile organize edilen Olivtech-7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı ile Ekoloji İzmir-8. İzmir Organik Ürünler Fuarı, organik ürünler ile zeytin, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri sektörlerini buluşturdu. Ziyaretçiler, 29 Nisan’da sona erecek fuarlara, 28-29 Nisan tarihlerinde ücretsiz giriş yapabilecekler.

“Kentin kalkınması için çalışıyoruz”

Fuar İzmir’de düzenlenen fuarların açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her iki fuarın her geçen gün hem katılımcı, hem ziyaretçi hem de iş kapasitesi ile güçlendiğini söyledi. Bu yıl Olivtech fuarına süt ve süt ürünlerini de ilave ettiklerini vurgulayan Kocaoğlu, kentin kalkınması, turizm ve hizmet sektörünün  büyümesi için yola çıktıklarını ve bu doğrultuda çalıştıklarını kaydetti.

Fuara katılan KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise organik tarıma büyük önem verdiklerini, tarım master planı hazırladıklarını belirterek, adaya gelen suyun tarım suyu olarak kullanılmasıyla Kıbrıs’ta ürettikleri organik ürünleri dünyaya sunmayı planladıklarını ifade etti. Çavuşoğlu, organik tarım bilgisini, teknolojisini öğrenmek için mühendislerle birlikte her iki fuarı ziyaret edeceklerini bildirdi.

Her iki fuarı da gezerek katılımcılarla sohbet eden Aziz Kocaoğlu ve KKTC’li Bakan Nazım Çavuşoğlu, stantlarda ikram edilen ürünlerin de tadına baktılar.

Sektörün tek ihtisas fuarı

Sektöründeki tek ihtisas fuarları olan Ekoloji İzmir ile Olivtech, bu yıl “Gurme İzmir” başlığı altında, yerli yabancı tüm sektör temsilcilerini İzmir’de buluşturdu. Mevcut ürün yelpazesi süt, süt ürünleri, fermente ürünler ve teknolojileri ile daha da zenginleşen Olivtech Fuarı’nda zeytin, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri, fermente ürünler, fidan, tohum, gübre, şişe, kasa, bidon ambalaj, üretim teknolojileri, saklama üniteleri ve gıda analiz laboratuvarları; “Gurme İzmir” Ekoloji İzmir Fuarı’nda ise sertifikalı organik ürünler ile kontrol ve sertifikasyon kuruluşları bulunuyor.

Gurme İzmir-7. Olivtech Fuarı’na, bu yıl Libya ve İtalya’dan 9 yabancı firmanın da aralarında bulunduğu 336 firma katılıyor. Türkiye’yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı fuar olan Gurme İzmir- 8. Ekoloji İzmir ise bu yıl 25 il ve 3 ülkeden toplam 124 katılımcıyı ziyaretçiyle buluşturuyor. Fuarda, organik tekstil, kozmetik, oyuncak, kontrol ve sertifikasyon kuruluşları ile laboratuvarlar ve sivil toplum kuruluşları yer alıyor.

Zeytinyağına haritalı destek

Olivtech 2017’de; zeytinyağının renk, koku ve özelliğinin anlatılarak uygulamasının yapıldığı zeytinyağı tadım atölyeleri de gerçekleştirilecek. Oil Bar’da yer alacak tadımlarda Ege Bölge Haritası oluşturulacak, ziyaretçiler ayrıntılı olarak bilgilendirilerek zeytinyağı ile bölge ilişkisi pekiştirilecek. Organik ürünler, süt ürünleri ile zeytin, zeytinyağı ve ürünlerinin satışının yapılacağı “Sağlıklı Pazar” bu yıl da gerçekleştirilecek.

Gurme İzmir-7. Olivtech Fuarı kapsamında, zeytinyağı sektöründe dünyanın en saygın ve güvenilir yarışması olarak kabul edilen Uluslararası Mario Solinas Kalite Yarışması’nın kazananları açıklanırken, Mario Solinas Türkiye Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın da ödül töreni gerçekleştirilecek. Fuar İzmir ayrıca, organik pamuk üretimi ve kullanımının dünyadaki en önemli destekçilerinden oluşan Textile Exchange (TE) ile birlikte düzenlenen Bölgesel Organik Pamuk Yuvarlak Masa Toplantısı’na ev sahipliği yapacak.

Zeytinli Sohbetler

Gurme İzmir-Olivtech Fuarı kapsamında 29 Nisan’da yapılacak Zeytinli Sohbetler’e, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Uluslararası Zeytin Konseyi’nden Jaime Lillo, Gazeteci-Yazar Nedim Atilla ile Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu konuk olacak.

Ünlü şeflerin katılacağı Yemek Şöleni etkinliklerinde ise Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç, Ali Açıkgül, Ömür Akkor, Osman Sezener, Rafet İnce, Şamil Akşit ve Murat Yıldız ziyaretçilere keyifli sunumlar gerçekleştirecek.

26-27 Nisan tarihlerinde düzenlenen Ekoloji Sempozyumu’nda organik beslenme ve sağlık ile mesleklerin organiğe bakış açıları değerlendirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “sürdürülebilir organik tarım” hedefiyle başlattığı Organik Yarımada Projesi de 28 Nisan’da yapılacak toplantıda değerlendirilecek. Katılımcıların ürünlerinin sergileneceği “Demo Dükkan”, firmaların ürün satışı yapabildiği “Sağlıklı Pazar” ve organik yemek menülerinin sunulacağı “Organik Restoran” bu yıl da hizmet verecek.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar