Havuç suyu okullarda yerini alacak!

Havuç suyu okullarda yerini alacak!
27 Kasım 18:19 2017

Türkiye’nin havuç ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılayan Beypazarı’nda üretilecek havuç suyu okullarda yerini almaya hazırlanıyor.

Dünya çapında en çok tüketilen sebzelerden biri olan havuç, içerdiği A vitamini ile beslenmede önemli bir yer tutar. Havuç suyu da havucun zengin besin içeriğinden faydalanmanın iyi bir yolu.

Türkiye’nin havuç ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılayan Beypazarı’nda 20 bin dekar havuç ekili alan bulunuyor. Beypazarı Sebzeciler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, “Sosyal Proje” kapsamında pilot bölge olarak üretimin en fazla olduğu Beypazarı’nı seçti. Proje kapsamında havuç suyu ilk olarak okullarda, daha sonra ise kamu kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak dağıtılacak.

Havuç suyu içerdiği A vitamini ile faydalı bir içecek

Çocukların telefon, bilgisayar ve televizyona yönlenmesiyle göz hastalıklarının arttığını ifade eden Beypazarı Bostancıları Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Ahmet Gençer, sözlerine şöyle devam etti:

“Son dönemde ne yazık ki çocuklarımızı sokaktan ziyade evlerimizde telefonlara, televizyonlara ve bilgisayarlara mahkûm hale getirdik. Bu da çocuklarımızda göz kuruluğuna sebep oluyor. Havuçta göz sağlığı için önemli olan A vitamini bol miktarda bulunuyor. Göz sıvısının artması noktasında havuçta bulunan beta karoten maddesi çok önemlidir. Havuç suyu içildiği takdirde çocuklarımızın göz hastalıkları ilgili sıkıntılarının azalmasını bekliyoruz.”

Günde 1 bardak havuç suyu içirilmesiyle çocukların daha sağlıklı bireyler olacağını ifade eden Gençer; “Ne yazık ki obezite çocuklar arasında yaygın hale geliyor. Her gün bir çay bardağı havuç suyu içirerek çocuklarımızın sağlığını destekleyebiliriz. Bunu uygulamak çok kolay. 70 – 80 liraya havuç sıkma makinaları kurabiliyoruz” dedi.

Pilot bölge Beypazarı

Pilot bölge olarak Beypazarı’nda ücretsiz olarak okullarda havuç suyu dağıtmayı hedeflediklerini söyleyen Gençer, şunları kaydetti:

“Beypazarı’nda havuç ile ilgili kampanya yapmaya başladık. Ana sınıfından başlayarak ilkokullarda, sonrasında ise diğer öğretim kurumları ve kamu kuruluşlarında ücretsiz olarak havuç suyunun faydalarını anlatarak böyle bir çalışma başlattık. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir projedir. 3 ay süreyle her akşam yatmadan önce bir çay bardağı havuç suyu içen çocukların bilgi depolama ve öğrenme yeteneklerinin arttığı; bunun da notlarına yansıdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Havuç suyunu anne ve babaların çocuklarına içirmelerini öneriyorum.”

Ankara genelinde izinlerin alınması durumda havuç suyunun dağıtılabileceğini söyleyen Gençer; “Biz havuç başta olmak üzere her ürünün en iyisini en kalitelisini en fazlasını üretiyoruz. Havucun yaygın hale gelebilmesi için tanıtım ve reklamının yapılması lazım. Hem kooperatif hem de üreticilerden destek aldık. Beypazarı’nı pilot bölge olarak seçtik ve ücretsiz olarak dağıtacağız. Hatta Ankara geneli bütün okullarımızda gerekli izinleri alarak ücretsiz olarak dağıtmayı düşünüyoruz” dedi.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar