İzmir Bergama ya AB standartlarında mezbaha

İzmir Bergama’ya AB standartlarında mezbaha
18 Mart 12:19 2018

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bergama’da 10 milyon liralık yatırımla tamamladığı AB standartlarındaki modern mezbahanın açılışı yapılırken, eğitimlerini tamamlayan 122 üreticiye de 476 adet koyun ve keçi dağıtıldı.

Tarımın desteklenmesi ve üreticinin refah düzeyini artırmak adına projeler uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, son olarak Bergama’da çifte bayram yaşattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılımıyla, AB standartlarındaki modern mezbahanın açılışı yapıldı, “Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi” projesi kapsamında 476 adet koyun ve keçi dağıtımı yapıldı.

“Yaptıklarımızı dünya görüyor”

Bergama Mezbahası’nın açılış töreninde konuşan Kocaoğlu, yerel yönetim öncülüğünde kenti kalkındırmak amacıyla 14 yıl önce çıktıkları yolda artık dünya çapında görünür hale geldiklerini belirterek, “Yaptığımız uygulamalar BM ve uluslararası kuruluşlardan peş peşe ödül alıyor. Birçok ilimiz, ilçemiz bizim burada uyguladığımız kırsal kalkınma projelerini uygulamaya başladılar. Bu çok önemli. Bir şeyler üretiyorsunuz ve tüm insanlar tarafından kullanılıyor, yaygınlaşıyor. Bunlardan biri Okul Sütü. Biz başlattık, tüm Türkiye sathına yayıldı. Küçükbaş hayvan dağıtımlarımız Tarım Bakanlığı politikasına, en azından söylemine yansıdı” dedi.

“Üreticiyi dinledik, birlikte başardık”

Kırsalda yapılması gereken işleri üreticiyle konuşarak birlikte kararlaştırdıklarını vurgulayan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“İyi niyetle yola çıktık. Önce neler yapabileceğimizi tespit ettik. Ama işin özü, sizleri dinledik. Neye ihtiyacınız varsa ona destek olmaya çalıştık. Birlikte öğrendik, birlikte çalıştık, birlikte ürettik, birlikte başardık. Biz yapmak istiyorduk, ama siz ayağa kalkıp yürümeseydiniz bunu başaramazdık. Hangi köyün, hangi bölgenin neye ihtiyacı olduğunu öğrendik. En önemlisi birlikte hareket edebileceğimize, birlikte yola çıkabileceğimize, birbirimize omuz verebileceğimize inandık. Gerisi ister istemez geliyor. Hala çok eksiğimiz var. Yeni tesisler yapılacak. Soğuk havalı paketleme tesisleri kurulacak. Karlılığımız artıracak, aynı Tire Süt ve İğdeli’de olduğu gibi sebzelerimiz, meyvelerimiz üretici kooperatifi kanalıyla mağaza zincirlerine girecek. Ürünümüzün değerini alacağız.”

Koyun keçi dağıtımı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çığ gibi büyüyerek bugün yavrularla birlikte 11 bin rakamına ulaşan koyun ve keçi dağıtım projesinin hikayesini ise şu sözlerle anlattı:

“Bir gün Mehmet Başkanla ilk defa Madra Dağı bölgesine çıktık. Orada yağız bir genç, ‘Başkanım burada başka bir şey olmaz, bize üç beş tane parasını sonra almak şartıyla koyun keçi verin’ dedi. İlk şimşek orada Oruçlar’da çaktı. Bugün üreyenlerle birlikte 11 bin koyun keçiye ulaştık.

Açılışı yapılan mezbaha tesisinin bir örneğini de Ödemiş’te açtık. Burada da kullandıkça ilave ne gibi yatırımlar yapılması gerektiğini göreceğiz. Yaptık bitti yok. Her gün gelişecek, her gün çağa ayak uyduracağız.”

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç

“İzmir sensiz olmaz”

Köyleriyle birlikte 137 mahalleden oluşan Bergama’da kırsala yapılan yatırımların başka bir önem taşıdığını belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise şunları kaydetti:

“Ekonominin en önemli kaldıraçlarından biri tarım, uzun yıllar sağlıklı politikalar üretilmediği için kısır kaldı. Birçok önemli ürünü ithal etmeye başladık. Böyle bir coğrafyada bir belediye başkanı çıkıp, tarımı asli işi olarak gördü. Üretim yollarından başlayıp onların doğduğu yerde doymasını sağlayacak desteklere girişti. Bugün örneğini gördüğümüz koyun, keçi dağıtımı, kooperatiflere destekler belediyecilik literatürüne İzmir modeli olarak geçti. Bütün üreticiler adına Başkan Kocaoğlu’na teşekkür ediyorum. Umarım bu hamleleri ülkeyi yönetenler de örnek alacaktır. Burada arı yetiştiricilerinin, çiftçilerin, köylünün içten dileğini yansıtan “İzmir sensiz olmaz” pankartlarını gördük. Bizler de aynı düşünceler içindeyiz.”

Bergama’ya modern mezbaha

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında 6360 sayılı kanun kapsamında Bergama Belediyesi’nden devraldığı mezbahayı, son teknoloji ile donatarak Avrupa Birliği standartlarında kesim tesisine dönüştürdü. Tesis, son teknoloji makine ve ekipmanla donatılırken, karkasa el temasını ortadan kaldıran sistem oluşturuldu. Kesimden karkasın tartılışına kadar her işlemin kamerayla izlenebildiği Bergama Mezbahası, otomatik hat sayesinde günde 150 büyükbaş ve 250 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip. Yeni mezbaha, aynı zamanda 52 ton hayvanın karkasını soğutabilme özelliğini bünyesinde barındırıyor. Kesimden karkasın tartıldığı ana kadar tesisteki her süreç kamerayla izlenebiliyor.

5. etap da tamam

Yerelde kalkınma hedefiyle Türkiye’ye örnek olan projeleri hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama’da üreticilere ücretsiz koyun ve keçi dağıtımının 5. etabını da gerçekleştirdi. “Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi” projesi kapsamında verilen eğitimi başarıyla tamamlayan 122 üretici, 476 adet koyun ve keçinin sahibi oldu. 5. Etabın da dağıtımıyla Bergama’da toplam 677 üreticiye 2539 küçükbaş hayvan desteği sağlandı.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar