İzmir Kumrusu da coğrafi işaret tescili aldı

İzmir Kumrusu da coğrafi işaret tescili aldı
14 Aralık 20:23 2017

İzmir Şambalisi ve İzmir Lokmasının ardından İzmir Kumrusu da coğrafi işaret olarak tescil edildi. Sırada İzmir Tulumu ve Boyoz var.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 yılında yaptıkları başvuru sonucu İzmir Kumrusu’na coğrafi işaret tescili almanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

 

İzmir’in zengin mutfak kültürü

İzmir’in eşsiz bir mutfak kültürüne sahip olduğunu, bu kültürün turizm ve ekonomi açısından en büyük zenginlikleri arasında yer aldığını belirten Demirtaş, bir ürünün coğrafi işaret olarak tescillenebilmesi için o ürünün kullanım biçimi, tanımı, ayırt edici özellikleri, üretim yeri ve metodu ile denetleme mekanizmasının değerlendirildiği bir dizi teknik çalışma ve analizin yapıldığını hatırlattı. Demirtaş, şunları kaydetti:

“İzmir Kumrusu, 7 Aralık 2017’de 262 sayı ile tescil edilerek, 2 Ekim 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere koruma altına alındı. Yaklaşık 150 yıldır İzmir’de üretilen ve İzmirliler tarafından hemen hemen her gün sevilerek tüketilen kumruya coğrafi işaret alınmasıyla geleneksel bir diğer lezzetimizi daha koruma altına aldık.”

İzmir Tulumu ve Boyoz

İzmir ile özdeşleşmiş bu ürünün üretim süreçlerinin tescil belgesinde ayrıntılı şekilde anlatıldığını belirten İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “Belirlenen şartlara uygun üretim yapanlar, İzmir Kumrusu ismini ve coğrafi tescil işaretini kullanabilecek. İzmir ile özdeşleşmiş ürünlere aldığımız coğrafi tescil işareti ile ürünlerimizi tanıttığımız gibi koruma altına alarak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşınmasını sağlayacağız. Şimdi sırada da İzmir Tulum Peyniri ve Boyoz var. Bu ürünler için coğrafi tescil işareti başvurumuzun da çok kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar