Matbah Restaurant ta Mevlevi Somadı Menüsü

Matbah Restaurant\'ta Mevlevi Somadı Menüsü
04 Aralık 21:00 2019

Ottoman Hotel Imperial, 746'ıncı Şeb-i Aruz Haftası nedeniyle, 7 - 17 Aralık 2019 tarihleri arasında bu yıl 5'inci kez düzenleyeceği Mevlevi Somadı Etkinliği'nde, Mevlevi sofrasının en seçkin örneklerini sunacak.

“Hamdım, piştim, yandım”

Divan-ı Kebir 5: S.69 - Beyit:815

Ottoman Hotel Imperial, 746'ıncı Şeb-i Aruz Haftası nedeniyle, 7 - 17 Aralık 2019 tarihleri arasında bu yıl 5'inci kez düzenleyeceği Mevlevi Somadı Etkinliği'nde, Mevlevi sofrasının en seçkin örneklerini sunacak.

“HUUUU SOMATA SALAAAA”

Büyük İslam âlimi Mevlâna'nın eserlerinde verdiği reçeteler, bugün Konya Mutfağı'nın hâlâ önemli bir parçası. Ünlü İslam düşünürü Mevlâna, hayat felsefesini açıklarken, sembollerinin çoğunu doğadan seçmiş.

 

Gıdalar da, bu semboller arasında yer alıyor. Mevlâna'nın, ilahi aşk şiirlerini toplayan Divan-ı Kebir adlı eserinde geçen "Hamdım, piştim, yandım" sözü, buna bir örnek. Ünlü âlimin, tasavvuf ile ilgili bilgilerin yanı sıra sunduğu yemek reçeteleri de, kendi çağının yemek kültüründen bizlere sunduğu birer hediye.

AŞÇIYA SAYGI

Sufizm, yani tasavvuf öğretisinde 'Mutfak' çok önemli bir yer tutar. Dervişlerin eğitimlerine başladıkları yerdir burası. Amaç, sadece yemek pişirmeyi değil, aynı zamanda doğanın olağanüstü çabalarla insanlığa sunmuş olduğu yiyeceklere karşı saygı duymayı öğrenmektir. Yiyeceklerin en verimli, en uygun şekilde kullanımına ve tüketimine büyük önem verilir, işte bu yüzden, aşçılık Mevlâna zamanında en çok itibar edilen meslekti; hatta ruhani anlamda bir makamdı.

 

Mevleviler, yüce yaratıcının sunmuş olduğu nimetleri büyük hünerle pişirdikleri ve kulların beslenmesine aracılık ettikleri için aşçılara büyük saygı göstermişlerdir. Bu hürmetin en büyük ispatı, Mevlâna'nın çok sevdiği aşçısı Ateş-baz Veli (Ateşle oynayan ermiş kişi) öldüğünde, onun adına bir türbe yapılmasıdır. Dünyada adına türbe inşa edilen belki de tek aşçı olan Ateş-baz Veli hazretleridir.

HER LOKMA İÇİN ŞÜKÜR

“Somat" (sofra) adabına da büyük önem veren sufiler, günde iki kez yemek yerler. Öğlen ve akşam... Sofrayı can'lar (mürid) hazırlar. Tuz, yemeklerde törensel ifade taşır. Yemek onunla başlar, onunla biter. Hazırlıklar bitince, yemeğin yenmesine gelir sıra. Kazancı Dede, kazanın kapağını açınca, can’lar kazanı ocaktan alırlar. Kazancı Dede'nin duası ile yemek daveti duyurulur.

 

Elleri önde bağlı duran sufiler, kapıya gelince başlarını eğerek selamlaşır ve sofraya geçerler. Şeyhin katılımı ve duası ile yemeğe başlanır. Yemek esnasında kesinlikle konuşulmaz. Mevlevilerde yemek faaliyeti adeta bir ibadet halidir; yemek yerken kendilerine nasip olan lokmalar için devamlı şükrederler. Yemeğe topluca başlandığı gibi topluca bitirilir.

Osmanlı Saray Mutfak sanatını yaşatan Matbah Restaurant özenle seçilmiş ve aslına uygun olarak hazırlanmış Mevlevi Mutfağının eşsiz ve zengin lezzetlerini içeren Mevlevi Somadı menüsü ile misafirlerini bekliyor.

 

Mevlevi Mutfağının özel lezzetleri arasında bulunan Nardenk (nar çiçeği) Şerbeti - Sirkencübin Şerbeti gibi en özel tatlar ile;

*Yeşil Mercimek Çorbası

*Su Böreği (yoğurt eşliğinde)

*Gül Yapraklı Marul Salatası

*Patlıcanlı Pilav

*Pekmezli Ayva Dolması

  veya

*Külbastı (Koyun etinden)

*Levzine

  veya

*Pekmezli Helva (kara helva)

 

Etkinlik süresince 19:30 – 22:30 saatleri arasında Ney dinletisi (Neyzen Murat Dağlı) eşliğinde beğeniye sunulucak.

Matbah Restaurant, yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan tarihi Sultanahmet Yarımadası'nda, buram buram tarih kokan ambiyansıyla, 7-17 Aralık Mevlana’ yı Anma Haftası süresince, birbirinden özel tatlarını konuklarının beğenisine, şık ve modern bir servis ile sunacak.Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar