Metropollerde yaşayanların beslenme haritası çıkarıldı!

Metropollerde yaşayanların beslenme haritası çıkarıldı!
15 Kasım 20:33 2017

Türkiye’de iş dünyasının nabzının attığı 5 şehirde ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre metropollerde yaşayan beyaz yakalıların,

  • %80’i öğün atlıyor,
  • %32’si hem hafta içi hem de hafta sonu 7 saatten az uyuyor,
  • %35’i sabah kahvaltılarında pastane ürünleri tercih ediyor,
  • %31’i ise öğle yemeğinde fast food tüketiyor.

Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Beslenme Alışkanlıkları

Herbalife tarafından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli şehirlerinde, 400 beyaz yakalı çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları ‘ araştırmasının ilgi çekici sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

‘Sağlıklı beslenme bilinci halen yeterli değil’

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer; araştırmanın, son dönemde sağlıklı beslenme konusunda toplumsal bilincin arttığını ancak halen ideal düzeyde olmadığını gösterdiğini söyledi.

Tamer, “sağlıklı beslenme konusunda çalışanların hem desteğe, hem yönlendirmeye, hem de doğru seçenekler sunulmasına ihtiyacı var” dedi.

Araştırma sonuçları ve öneriler

Araştırmaya göre, her 5 beyaz yakalıdan dördü öğün atlıyor. En fazla atlanılan öğün %29 ile ara öğünler. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği %27 ile ikinci sırada geliyor. Atlanılan öğünler içerisinde en az %16 ile akşam yemeği geliyor.

Ancak hafta içi 8 saatten fazla çalışanlar akşam yemeğini daha az saat çalışanlara kıyasla daha fazla atlama eğiliminde. Erkeklerin %15’i öğün atlamadığını belirtirken, kadınlarda bu oran % 25’e çıkıyor.

Sağlıklı beslenme ile ilgili temel bilgi kaynağı internet

Sağlıklı beslenme ile ilgili beyaz yakalıların yaklaşık yarısı (%47) internet sitelerinden bilgi alıyor. Televizyondaki haberler, kadın sağlık programları (%46) da benzer seviyede takip edilirken; doktor, hemşire, eczacı v.b. (%34) sağlık personellerinden bilgi alma düzeyi  3. sırada geliyor. Diyetisyenler (%26) ve kamu spotu reklamları (%25) bu konuda en az takip edilen kaynaklar.

Beyaz yakaların %31’i herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgilenmiyor. Sağlıklı beslendiğini belirtenlerde haftalık düzenli aktivite yapma eğilimi daha yüksek. Bu da sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının birbiri ile güçlü bir ilişkisi olduğu sonucunu doğuruyor. En fazla tercih edilen fiziksel aktivite ise % 46 oranla yürüyüş.

Hafta içi mesai yapıyor, hafta sonu da çalışıyoruz

Araştırmaya göre, beyaz yakalıların hafta içi günlük ortalama çalışma süresi yaklaşık 9 saat. Çalışanların %59’u hafta sonu da çalıştığını belirtiyor. Hafta sonu ortalama günlük çalışma süresi 8,3 saat.

Egzersiz yapmaya vakit kalmıyor!

Tamer, “Uzun saatler boyunca ara vermeksizin çalışan kişilerde, iş sonrası vücudun kendisini toplaması için fırsat bulamaması yanı sıra düzenli egzersiz yapmak için de zaman kalmaması ayrı ayrı sorun oluşturur” şeklinde konuştu.

Beyaz yakalıların hafta içi ve hafta sonu ortalama uyku süresi 7 saat. Hafta içi %32’si 7 saatten az, %51’i 7-8 saat arası, %17’si ise 8 saatten fazla uyuyor.

Hafta içinde ortalama 3 öğün besin tüketiyorlar. Sabah kahvaltısını hiç tüketmeyenlerin oranı %17, öğle yemeği tüketmeyenlerin oranı %12, akşam yemeği yemeyenlerin oranı ise %5. Kahvaltıda en çok tüketilen ürünler, yumurta, peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünler.

Sabah kahvaltılarında pastane ürünlerinin tüketim oranı %35. Öğle yemeğinde en çok ev yemekleri tüketiliyor, fast food ise  %31 ile ikinci sırada yer alıyor. Akşam yemeğinde ev yemekleri öğle yemeğine kıyasla daha fazla tüketiliyor.

Bilgi kirliliğine dikkat! İnterneti doğru kullanın

Doç. Dr. İsmet Tamer araştırmanın en düşündürücü sonuçlarından birinin beyaz yakalıların sağlıklı bilgi en önemli bilgi kaynağının internet olması olduğunu belirterek “Günümüzde internet hepimiz için çok önemli bir bilgi kaynağı. Tabi doğru kullanıldığında” dedi.

Bilgi kirliliği kaosunun beslenme konusundaki kafa karışıklığını da artırdığını vurgulayan Tamer şöyle devam etti: “Çoğu zaman tıp fakültelerinde bile rutin eğitim programında yer almayan sağlıklı ve dengeli beslenme eğitiminin, belki de daha ilk ve orta okul düzeyinde başlaması gerekiyor.”Emoji İle Değerlendir

0 Mutfak Haber Emoji İnanılmaz

İnanılmaz

0 Mutfak Haber Emoji Muhteşem

Muhteşem

0 Mutfak Haber Emoji Beğendim

Beğendim

0 Mutfak Haber Emoji Beğenmedim

Beğenmedim

0 Mutfak Haber Emoji Üzüldüm

Üzüldüm


Yorumlar